• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(64)/2010

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.03.2010, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Automatyczna regulacja wilgotności powietrza w lakierniach


  Temperatura i wilgotność są bardzo istotnymi czynnikami wpływającymi na jakość powłok malarskich. Za pomocą tych parametrów można odpowiednio sterować procesem schnięcia oraz utwardzania powłoki. Należy więc zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym odbywa się proces lakierowania i schnięcia powłok.


  Niezwykłą cechą powietrza, często niedocenianą w procesach produkcyjnych, jest jego wilgotność. W sezonie grzewczym oraz podczas gorącego lata w halach produkcyjnych i magazynach występują problemy ze zbyt niskimi wartościami tego parametru. Firma Sternal International opracowała technologię do automatycznej regulacji wilgotności powietrza Sternal-Fog.


  Podstawowe zalety systemu

  - zabezpieczenie przed możliwością powstawania kultur bakteryjnych

  - zapewnia stały poziom wilgotności powietrza – zgodnie z warunkami ISO

  - niski poziom szumów

  - niskie zużycie energii

  - praca bezobsługowa

  - samoczyszczące się dysze

  - duża elastyczność systemu pozwalająca na pracę w różnych warunkach oraz rozbudowę następnych modułów instalacji

  834080.jpg

  Głowica wysokociśnieniowa.


  Obecnie coraz większa liczba przedsiębiorców m.in. branży drzewnej i meblarskiej docenia korzyści wynikające z nawilżania powietrza hal produkcyjnych, gdyż utrzymanie stałej wilgotności zapewnia stabilność wymiarową i kształtową obrabianego materiału, zmniejsza zużycie farb, lakierów i środków rozcieńczających oraz powoduje zmniejszenie napięcia elektrostatycznego – redukuje ryzyko pożarów oraz zawartość pyłów i kurzu w powietrzu (zwłaszcza najdrobniejsze frakcje, które są najtrudniejsze do wyeliminowania), ogranicza straty materiałowe obrabianych produktów. Producenci klejów i farb zalecają przestrzeganie odpowiednich warunków – temperatura otoczenia, materiału i kleju powinna oscylować w granicach 18-20 st. C, wilgotność drewna – 8-10 st. C, a wilgotność względna powietrza między 60 a 70 st. C.


  Zalecany do stosowania m.in.:

  - w lakierniach

  - w suszarniach

  - w klejarniach – zwłaszcza wyrobów litego drewna i płyt klejonych z przeznaczeniem na meble

  - przy fornirowaniu i laminowaniu

  - przy produkcji stelaży i profili meblowych

  - w magazynach półproduktów

  - przy produkcji parkietów i paneli – daje znaczące zmniejszenie ilości pyłów

  834082.jpg

  Unit.


  Optymalna temperatura powietrza w lakierniach wynosi od +5ºC do +25ºC dla temperatury podłoża do 40ºC. Temperatura podłoża stalowego podczas malowania dla uniknięcia kondensacji wilgoci na powierzchni powinna być o co najmniej 3ºC wyższa od temperatury punktu rosy otaczającego powietrza. Najlepsze wyniki prac malarskich uzyskuje się podczas malowania przy wilgotności względnej powietrza do 85 proc. Wzrost wilgotności względnej powietrza powyżej 85 proc. stwarza korzystne warunki do tworzenia się na powierzchni warstewki zaabsorbowanej wody oraz przyczynia się do zmniejszenia szybkości wysychania powłoki, dlatego trzeba zapewnić stały poziom wilgotności powietrza.

  Tagi: Sternal,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...