• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(94)/2015

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wyroby Lakiernicze

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 3
  W branży budowa maszyn i urządzeń optyka już dawno temu stała się ważnym kryterium zakupowym. Poza tym, coraz więcej producentów i kooperantów stosuje różne techniki aplikacyjne i różne systemy lakiernicze. Harmonijny dobór systemów i lakierowania potrzebny jest do uzyskania spójnego wyglądu detali.

  Zastosowanie farb systemowych w branży budowy maszyn przy zachowaniu jednorodnej optyki  Patrząc na postęp technologiczny jaki dokonał się w ostatnim czasie u wielu producentów możemy zauważyć, że działy technologiczne stawiają nowe kryteria również w sprawach designu i optyki. Zastosowanie droższych systemów lakierniczych, nowych technologii wymaga dodatkowych kompetencji w zakresie produkcji i powlekania.

  Zadanie osób odpowiedzialnych za skompletowanie gotowej maszyny brzmi po prostu: "Gotowa maszyna powinna mieć jednolity charakter", to znaczy, że wszystkie elementy konstrukcyjne powinny pokrywać się pod względem koloru, struktury i połysku tak, jakby wszystko zostało pomalowane w jednym miejscu, jednym rodzajem farby. Efekt końcowy musi zadowalać producenta, a także klienta, który będzie tę maszynę użytkował, oczywiście przy zachowaniu wszystkich wymagań: właściwości antykorozyjnych i mechanicznych.


  Technologia lakierowania - wygląd powłoki

  Określony wygląd farby proszkowej musi być identyczny z farbą rozcieńczalnikową strukturalną, farbą wodorozcieńczalną lub z farbą 2K High-Solid jeśli chodzi o optyczną zgodność koloru, rodzaj struktury, stopień połysku, oczywiście przy zachowaniu wcześniej ustalonej z klientem, zdefiniowanej tolerancji. Firma FreiLacke opracowała koncepcję, która rozróżnia malowanie systemowe pomiędzy "pionowym" i "poziomym". System "pionowy" to farby, które mogą być nakładane jedna na drugą - więc "pionowo" - w różnych warstwach.

  1562cieklo_001.jpg


  W klasycznych systemach dwuwarstwowych, składających się z podkładu i farby nawierzchniowej, maluje się jedną warstwę na drugą. W systemie pionowym można zastosować różne produkty, m.in. farby proszkowe, farby elektroforetyczne, standardowe farby ciekłe (rozcieńczalnikowe oraz wodorozcieńczalne). Dzięki tak szerokiej gamie produktowej można połączyć pojedyncze procesy i przez to skrócić czas produkcji.

  Jeśli chodzi o system "poziomy", należy zwrócić uwagę na to, że różne rodzaje farb, takie jak: farby proszkowe, rozcieńczalnikowe, farby ciekłe strukturalne, wodorozcieńczalne lub produkty High-Solid malowane są bardzo często w różnych miejscach i w odmiennej technologii.

  W rezultacie, dzięki zastosowaniu farb systemowych możemy osiągnąć zgodność we wszystkich aspektach powierzchniowych. W przeciwieństwie do systemu "pionowego" nie maluje się różnych farb jedna na drugą, lecz znajdują się one obok siebie - więc "horyzontalnie" - na różnych elementach maszyn. Ten system "poziomy" jest wsparciem dla konstruktorów maszyn i ich licznej sieci dostawców. System ten pozwala zachować spójną koncepcję lakierowania dla wszystkich poszczególnych detali, z których składa się gotowa maszyna.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...