• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012
    Strona 2 z 3


    1253minimum_002.jpg

    VarioShuttle v.4 jest kompatybilny z innymi funkcjonującymi systemami. Umożliwia to szybką i sprawną modyfikację starszych linii.


    Wydajne energetycznie hydrauliczne siłowniki ruchu

    Inną innowacją w VarioShuttle jest hydrauliczny napęd akumulatorowy wykorzystujący ruchome osie. Cały projekt opiera się na otwartym mechanizmie ram samochodowych, które to przy otwieraniu i zamykaniu zużywają minimum mocy. Dzięki nowoczesnemu systemowi napędu z funkcją kompensacji obciążenia, eliminacji udziału sprężonego powietrza, uzyskano zmniejszenie zapotrzebowania na energię z 20 kW do 4 kW. Napęd składa się z cylindra hydraulicznego i akumulatora wysokiego ciśnienia, który odgrywa rolę sprężyny. Drugi z akumulatorów jest używany do gromadzenia energii i kompensacji zapotrzebowania mocy w momentach zbytniego obciążenia linii. Płyn hydrauliczny składa się z mieszaniny glikolu i wody, której to kompatybilność sprawdzono z procesem elektroforezy zarówno w warunkach testowych, jak i na linii u wiodących klientów z branży lakierniczej. Płyn hydrauliczny składowany jest w ramach urządzeń VarioShuuttle, co sprawia, iż niepotrzebne są dodatkowe zbiorniki. Znacznych rozmiarów ramy pozwalają, aby nagromadzone ciepło podczas pracy urządzeń zostało oddane bez wykorzystania dodatkowego aktywnego systemu chłodzenia. Opisywane rozwiązanie hydrauliczne pozwala na redukcję temperatury o około 15 do 20 stopni Celsjusza, usprawniając tym samym całą operację.


    Wydajniejszy proces dzięki stałemu obrotowi osi

    Udoskonalenia zostały również wprowadzone w programie pracy samych osi. Dotychczas ruch obrotowy osi był zapewniany dzięki napędowi taśmowemu zintegrowanemu z ramionami unoszącymi. Wynikiem tego była konieczność "przekręcania" ramy kiedy wykonała ona obrót o 360 stopni. W nowym modelu osie są napędzane bezpośrednio przez silnik poprzez obrotowy układ korbowy. Oznacza to, że osie mogą obracać się non stop, co redukuje czas przestoju. Dodatkowo, w przypadku instalacji od podstaw nowego systemu transportu VarioShuttle możemy znacznie skrócić długość linii lakierniczej a zaoszczędzoną powierzchnię wykorzystać do innych celów. Skrócenie linii nie oznacza jednak minimalizacji wydajności, a wręcz odwrotnie, pozwala na większą produktywność.


    Proste rozwiązania dla sytuacji awaryjnych

    W przypadku zdarzeń awaryjnych ważne jest, aby wielofunkcyjny układ transportowy mógł być przywrócony do pozycji, w której bez szkody dla malowanego detalu - karoserii samochodu mógł być usunięty. Z powyższych względów starszy model przenośników był wyposażony w układ rozłączający napęd na każdej z osi. Wszyscy dotychczasowi użytkownicy VarioShuttle uznali, iż jest to zbyteczne. W odpowiedzi firma zaprojektowała nowy szybki w obsłudze i łatwy do zaimplementowania system awaryjny dla każdej z osi osobno. Układ składa się z przenośnej hydraulicznej jednostki elektrycznej, którą możemy podłączyć do standardowego gniazda 230 V. Awaryjny napęd osi pozwala na ustawienie ramy w bezpiecznej pozycji przy pomocy standardowej bezprzewodowej wkrętarki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...