• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 1(87)/2014

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Kataforeza

  Lakiernictwo Proszkowe

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 4

  Przejście na kataforezę i malowanie proszkowe


  Od początku 2013 roku firma Kverneland stosuje do produkcji maszyn rolniczych nową instalację lakierniczą, umożliwiającą wysokiej jakości katodowe lakierowanie zanurzeniowe (KTL) i powlekanie proszkowe. Dzięki tej inwestycji przedsiębiorstwu udało się zwiększyć produktywność i dodatkowo poprawić jakość lakierowania.


  Chęć zastąpienia dotychczasowego lakierowania zanurzeniowego i natryskowego z zawartością rozpuszczalników nowoczesnym i bardziej wydajnym urządzeniem do powlekania zainspirowało Grupę Kverneland do poszukiwania nowego rozwiązania. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Soest jest międzynarodowym producentem i oferentem maszyn rolniczych. Kverneland oferuje profesjonalnym rolnikom i przedsiębiorstwom rolniczym szeroką gamę produktów z zakresu techniki karmienia zwierząt, uprawy gleby, nawożenia, wysiewu i ochrony roślin. Oddział w Soest wyspecjalizował się przede wszystkim w produkcji maszyn siewnych. W 2008 roku podjęto decyzję o modernizacji i rozszerzeniu produkcji. Oznaczało to również kompletnie nowy projekt instalacji lakierniczej. Jako cel założono lepsze dostosowanie produkcji i jakości produktu do potrzeb rynku. Kierownik firmy Norbert Stratmann i Andreas Grafe, kierownik ds. jakości i lakierowania w Kverneland, włączyli do swojego zespołu, jako niezależne przedsiębiorstwo, firmę A&L Beschichtungstechnologie, w celu wsparcia projektu. Prowadzenie i ostateczną realizację projektu przejął Walter Seeliger jako prokurent i doradca techniczny. Biuro inżynierskie Pehle, między innymi z Norbertem Stratmannem i Andreasem Grafe, dostarczyło decydujących bodźców do przygotowania projektu.


  1425maszyny_001.jpg

  Maszyny siewne Kverneland Group wymagają wytrzymałych powierzchni wysokiej jakości.


  Oszczędnie zaprojektowany układ instalacji

  Rozmiary i niezajmujący dużo miejsca układ instalacji stanowiły główny aspekt projektu. - Tego rodzaju urządzenie nie może być ani za duże, ani za małe - mówi Grafe. - Nie chcieliśmy przeznaczyć całej hali o powierzchni 5000 metrów kwadratowych na instalację.

  - Przy projektowaniu mieliśmy również oferentów, których projekt zajmował kompletnie całą halę o długości 100 metrów - dodaje Walter Seeliger. - Naszym celem było jednak właściwe wykorzystanie miejsca i jednocześnie uwzględnienie wszystkich istotnych elementów. Było to wyzwanie, z którym najlepiej poradziła sobie firma Rippert. Na pierwszym etapie określono jaka instalacja powlekająca ma być w przyszłości wykorzystywana w firmie Kverneland. Po wielu próbach lakierowania, analizach i testach, jak również po szczegółowej analizie rentowności poszczególnych metod, wybrano akrylowe, katodowe lakierowanie zanurzeniowe w firmowym kolorze RAL (RAL 3000). Dla specjalnych elementów konstrukcji (na przykład pojemniki na materiał siewny) miała zostać zintegrowana dodatkowa instalacja do powlekania proszkowego. Szczególnie decydujące było zagwarantowanie nienagannej przyczepności między proszkiem i katodowym lakierowaniem zanurzeniowym. W oparciu o te parametry i wyniki A&L sporządziła specyfikację w celu zapytania ofertowego. Jako dostawcę wybrano przedsiębiorstwo Rippert Anlagentechnik.

  Tagi: Rippert,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...