• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    8. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia - istotą jest wymyślenie rozwiązań możliwych do wprowadzenia. Częstym problemem są kwestie finansowe, dlatego też nie można od razu zakładać, że problem może rozwiązań jedynie maszyna za dziesiątki tysięcy złotych.

    9. Użyj sprytu zamiast pieniędzy - nie wydawaj dużych pieniędzy na usprawnienia, jeśli nie jest to konieczne. Możesz z powodzeniem wdrażać mniej kosztowne rozwiązania, otrzymując w zamian korzyści.

    10. Pamiętaj, że możliwości KAIZEN są nieskończone - zawsze należy szukać możliwości do usprawnień.


    Wprowadzanie zmian nie jest procesem łatwym, jednakże stosowanie tych 10 prostych zasad sprawi, że praca w twoim przedsiębiorstwie stanie się prostsza i bardziej efektywna.

    Myśl KAIZEN opiera się na tym, aby zmiany były sukcesywne i długotrwałe. A gdy już zrealizuje się zmianę, nie należy spocząć na laurach, tylko nieustannie się doskonalić.


    Wdrażanie filozofii KAIZEN


    Metoda KAIZEN powinna być wdrażana na każdym etapie zarządzania organizacją oraz wśród pracowników bezpośrednio tworzących produkt bądź usługę. Cały proces powinien odbywać się przy udziale i wsparciu najwyższego szczebla, którego zadaniem jest stwarzanie odpowiedniej kultury pracy sprzyjającej ciągłemu rozwojowi.

    Filozofię KAIZEN można wprowadzić za pomocą siedmiu etapów:

    1. Zdefiniowanie obszaru usprawnień;

    2. Analiza głównych problemów;

    3. Identyfikacja powodów usprawnień;

    4. Zaplanowanie środków zaradczych;

    5. Realizacja;

    6. Porównanie rezultatów;

    7. Standaryzacja.


    Wdrożenie wszystkich etapów prowadzi do sprecyzowania problemów, jakie powstają w firmie i do ich rozwiązania, skutkiem czego jest ciągłe doskonalenie przedsiębiorstwa.

    Według metodologii KAIZEN, istnieją również trzy etapy usprawniające działalność organizacji:

    ETAP I - świadomość istnienia problemu. Problemy w firmie istnieją i będą istnieć zawsze. Istotne jest jednak to, by pracownicy posiadali umiejętność znajdowania błędów oraz ich źródeł. Tylko świadomość problemów kształtuje ciągłą potrzebę doskonalenia.

    ETAP II - wdrażanie procedur. Drugi etap polega na wdrażaniu wcześniej nieznanych procedur eliminujących problem. To pracownik powinien proponować nowe inicjatywy usprawniające stanowisko.

    ETAP III - wdrażanie rozwiązań. Trzeci etap polega na wdrażaniu zaproponowanych rozwiązań. Faza ta powinna przebiegać zespołowo, ponieważ to praca grupowa buduje pozytywne relacje oraz gwarantuje większą liczbę pomysłów.


    Zalety i wady KAIZEN

    Tagi: Kaizen,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...