• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(89)/2014

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 1 z 5
  Filozofia Kaizen - co kryje się za tym obco brzmiącym określeniem? Dlaczego jest tak istotna w rozwoju zarówno firmy, jak i osobistym? Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest metoda małych kroków.

  KAIZEN - sposób na redukcję kosztów w przedsiębiorstwie  Rzeczywistość otaczająca wszystkie przedsiębiorstwa podlega ciągłym modyfikacjom i zmianom. Aby przetrwać w dynamicznie rozwijającym się świecie, przedsiębiorcy prześcigają się nawzajem w poszukiwaniu coraz to nowszych rozwiązań mających wspomóc rozwój i produktywność. Również wzrost konkurencyjności wymusza na organizacjach zarówno większą elastyczność, jak i szybkie przystosowanie się do zmian.

  Przedsiębiorcy w głównej mierze wybierają metody podnoszące jakość wyrobów lub te, które podwyższają kwalifikacje pracowników. Specjaliści dążą do wdrożenia metody, która podniesie efektywność, a jednocześnie nie będzie zbyt kosztowna.

  Ewolucja systemów zarządzania jest naturalną koleją rzeczy. Przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy jakości swoich wyrobów, co z kolei prowadzi do wzrostu zadowolenia klienta. Zrozumiała jest zatem chęć oraz dążność do odnalezienia i wdrożenia alternatywnego sposobu polepszania jakości. Jednym z takich sposobów jest filozofia TQM (Total Quality Management) - filozofia zajmująca się wieloma aspektami z zakresu produkcji oraz zarządzania.

  Na szczególną uwagę, w tej filozofii, zasługuje japońska metoda wzrostu produktywności. czyli KAIZEN.


  "Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku"


  Filozofia KAIZEN (jap. KAI - zmiana, ZEN - dobre, na lepsze) narodziła się ponad 50 lat temu w japońskich przedsiębiorstwach przemysłowych. Jest zbiorem praktyk zwiększania konkurencyjności oraz produktywności przedsiębiorstwa poprzez usprawnianie metod pracy małymi krokami. Przedsiębiorstwa, których zarządzanie opiera się na KAIZEN, mają wyraźną przewagę ekonomiczną nad przedsiębiorstwami zarządzanymi tradycyjnie.

  Filarem filozofii KAIZEN jest przekonanie, że produktywność pracy można podnieść nie przez przyspieszanie procesów i zwiększanie wysiłku, czyli tzw. dokręcanie śruby, ale poprzez zmianę metod na takie, które dają w efekcie ułatwienie pracy. Z dużym uproszczeniem myśl KAIZEN oddaje powiedzenie: "jak zrobić, żeby się nie narobić, a zarobić" lub "dwa razy pomyśl, nim zrobisz".

  Uproszczenie pracy jest metodologią na tyle prostą, że w zasadzie każdy może ją zastosować na swoim stanowisku.

  KAIZEN to metoda ciągłego doskonalenia oparta na codziennych, małych krokach gdyż to właśnie drobne zmiany mają największe znaczenie i budują siłę firmy. Zaplanowana zmiana będzie stabilniejsza, efektywniejsza i długotrwała, jeśli wprowadzona zostanie stopniowo, a nie poprzez nagłą i wielką rewolucję.

  Tagi: Kaizen,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...