• Reklama
  A1 multichem 21.11-31.01 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(73)/2011

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.09.2011, ~ Administrator   

  Strona 1 z 3

  Instytut Fraunhofera IPA wskazuje na aktualne trendy pomaga przy wyborze odpowiedniej techniki aplikacji


  Malowanie selektywne znajduje obecnie zastosowanie przy nanoszeniu napisów, znaków oraz elementów dekoracyjnych, przy czym obok znanych już metod aplikacji zyskują uznanie nowe techniki.


  Malowanie selektywne zalecane jest przy wielokolorowych zastosowaniach, do doraźnego obrabiania określonych miejsc na powierzchni, jak również do uzyskiwania powłoki funkcjonalnej tylko strefach gdzie jest potrzebna. Metin Kuyucu instytutu Fraunhofera IPA, dział technologii lakiernictwa, wyróżnia obecnie cztery różne możliwości:

  - powlekanie folią

  - technika drukarska

  - technika natryskowa wykorzystaniem szablonów

  - maskowanie

  1059malowanie_001.jpg

  Malowanie selektywne służy m.in. do nanoszenia napisów oraz elementów dekoracyjnych.


  Ponadto, na znaczeniu zyskują coraz to nowe moduły aplikacyjne do zautomatyzowanego malowania selektywnego. Zaliczają się do nich: aerograf (precyzyjny rozpylacz), LineMaker, rozpylacz ultradźwiękowy, technologia Ink-Jet (stosowana np. przemysłowych drukarkach atramentowych), zawór piezoelektryczny oraz sterowany komputerowo tampondruk. Każda tych technologii ma specyficzne obszary zastosowań.


  3 pytania do…

  1059malowanie_002.jpg


  Metin Kuyucu, Fraunhofer IPA, dział technologii lakiernictwa


  - Która nowych technik malowania selektywnego ma, Pana zdaniem, największe szanse?

  - Wszystkie opisanych metod mają swoje zalety, które zyskują na znaczeniu zależnie od zastosowania. Obecnie rozpylacz precyzyjny jest często najlepszym rozwiązaniem, gdyż ze względu na rozpylanie powietrza odpowiada powszechnie stosowanym technikom aplikacji lakieru. przyszłości jednak metody niepowodujące przetrysku, takie jak zawór piezoelektryczny, będą zyskiwały na znaczeniu znajdowały nowe zastosowania.


  - Jakie ekonomiczne korzyści są tym związane?

  - Zawór piezoelektryczny umożliwia powlekanie bez przetrysku, dzięki czemu zbędne staje się jego oddzielanie, co przynosi oszczędności energii oraz miejsca. Przy malowaniach wielokolorowych zbędne staje się także maskowanie, dzięki temu również suszenie pomiędzy kolejnymi warstwami lakieru. Dodatkowo, oznacza to oszczędność materiału, ponieważ lakier nakładany jest tylko tam gdzie jest to potrzebne.


  - Dla kogo jest to szczególnie przydatne?

  - Zawór piezoelektryczny nadaje się przede wszystkim do lokalnego nakładania lakieru, np. do nanoszenia pojedynczych symboli. Ponadto, zalecany jest do aplikowania wysoce lepkich ściernych materiałów.


  Obecnie stosowane metody

  Powlekanie folią służy do dekorowania znakowania przy pomocy jednobarwnych, strukturalnych, zadrukowanych folii. Jest to tymczasowa obróbka powierzchni – po określonym czasie folie są zdejmowane bądź odnawiane. Nie jest przystosowana do długotrwałej eksploatacji oraz dużych obciążeń mechanicznych bądź chemicznych.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...