• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2023

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(98)/2015

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Lakiernictwo Proszkowe

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 3 z 4

  Kabina automatyczna w przedsiębiorstwie Haworth wyposażona jest w cztery pistolety automatyczne po każdej stronie oraz stanowisko do wstępnego i wykończeniowego malowania elementów o skomplikowanych kształtach. Każdy pistolet umożliwia wyrzut farby proszkowej do 400 g/min i dzięki temu zapewnia optymalną skuteczność nanoszenia farby. Odessanie mgły lakierniczej odbywa się poprzez kanał odpływowy znajdujący się w centralnej części kabiny. Kabina automatycznego malowania jest zintegrowana z separatorem farby "twin cyclone", który umożliwia odzysk farby na poziomie ok. 98%.

  Wśród modułów zainstalowanych w Haworth należy jeszcze wymienić sterowanie urządzenia oraz tzw. centrum farby proszkowej. Za pomocą łatwego w obsłudze wizualnego ekranu dotykowego system sterowniczy bezpiecznie prowadzi operatora przez etapy procesu - również podczas zmiany koloru.

  1681powietrze_002.jpg

  W zakładzie Bad Münder codziennie powlekanych proszkowo jest od 3500-4000 elementów. Są to części stalowe, aluminiowe oraz odlewy ciśnieniowe do produkcji krzeseł i biurek, a także do mebli modułowych, jak np. szafek, kontenerów czy ścianek parawanowych.


  Pompy pistoletów

  Pompa pistoletów Encore High-Density składa się z dwóch umieszczonych obok siebie komór, które pracują naprzemiennie w równomiernym takcie. Komory transportują farbę proszkową przy użyciu mniejszej ilości powietrza (cztery razy wolniej) niż w przypadku powszechnie stosowanych pomp Venturiego i w związku z tym wytwarzają delikatną i jednorodną chmurę farby proszkowej. Redukcja powietrza w procesie ma jeszcze dodatkowe zalety: można zmniejszyć średnicę węży, mniejsza średnica umożliwia szybszą wymianę farby, a mniejsza prędkość transportowania redukuje zużycie elementów.

  1681powietrze_003.jpg

  Kabina ręcznego malowania do rzadziej używanych kolorów.

  1681powietrze_004.jpg

  Kabina automatyczna dysponuje czterema pistoletami automatycznymi na stronę.


  Dane procesowe pod kontrolą


  Centrum farby proszkowej wyposażone jest w ultradźwiękową technologię przesiewania i dostarcza wszelkich danych o zużyciu i procesie, które mogą być przesłane do wewnętrznej sieci firmy. Dzięki takiej konfiguracji możliwa jest m.in. prosta zmiana koloru bez zwłoki, ponieważ zbiornik farby proszkowej oraz sito ultradźwiękowe są czyszczone przez pompy HDLV w sposób niemal całkowicie automatyczny.

  - Kiedy zdecydowaliśmy się na technologię HDLV, jeszcze nie istniała ona do kabin ręcznego malowania - wyjaśnia Heller. - Ponieważ chcieliśmy być kompletnie w nią wyposażeni, oprócz używania klasycznego pistoletu Venturiego, obecnie w naszym zakładzie pracujemy na urządzeniu testowym.

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ fe 1 ponad rok temu "Malowanie proszkowe elementów do 4000 tys. dziennie" ktoś tu ma problemy z podstawowymi jednostkami...
   oceń komentarz zgłoś do moderacji