• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(98)/2015

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 4

    1681powietrze_001.jpg

    Widok lakierni proszkowej: w celu realizacji jak najbardziej wydajnego procesu produkcji, technika przenośnikowa wyposażona jest w dwa równocześnie biegnące oddzielne łańcuchy. Na jednym łańcuchu zawieszane są elementy przeznaczone do malowania automatycznego, a na drugim elementy do aplikacji ręcznej.


    ANDRE HELLER, kierownik lakierni proszkowej w firmie Haworth

    "Do czasu uruchomienia nowej lakierni proszkowej częściowo zlecaliśmy malowanie elementów na zewnątrz. Teraz, dzięki naszej nowej lakierni, malujemy elementy zupełnie sami i poprzez zastosowanie technologii HDLV uzyskujemy bardzo wysoką jakość malowanych powierzchni".


    Śluza w kształcie litery A


    Po załadunku wszystkie elementy przechodzą najpierw przez etap pięciostrefowego przygotowania powierzchni (fosforanowanie żelazowe, 3-krotne płukanie oraz pasywacja bez spłukiwania). W suszarce o długości ok. 27 m, która podobnie jak piec do wygrzewania proszku, w celu zmniejszenia strat energii wyposażona jest w śluzę w kształcie litery A, elementy są suszone w temperaturze 150°C (palnik gazowy ogrzewany bezpośrednio powietrzem obiegowym, transport przelotowy ok. 12 min). Następnie zawieszone na łańcuchach elementy z prędkością 2,5 m/min są transportowane przez strefę chłodzenia, która przebiega równolegle do suszarki, po czym docierają do obu kabin malowania proszkowego. Tuż przed kabiną ręcznego malowania następuje rozdzielenie równolegle biegnących łańcuchów.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Jeden łańcuch transportuje elementy do kabiny automatycznego malowania, w której aplikowane są dwa kolory podstawowe, natomiast drugi łańcuch biegnie do kabiny ręcznego malowania, w której nakładanych jest sześć pozostałych kolorów. - W obu kabinach Haworth stosuje technologię HDLV - wyjaśnia Thomas Dürbaum, area manager industrial coating systems w fimie Nordson.

    Jej szczególną cechą jest pompa pistoletu o nazwie Encore High-Density. Pompa składa się z dwóch umieszczonych obok siebie komór, które pracują naprzemiennie w równomiernym takcie. Komory te transportują farbę proszkową przy użyciu mniejszej ilości powietrza (cztery razy wolniej) niż w przypadku powszechnie stosowanych pomp Venturiego i w związku z tym wytwarzają delikatną i jednorodną chmurę farby proszkowej, która znacznie usprawnia powlekanie elementów o skomplikowanym kształcie. Redukcja powietrza w procesie ma jeszcze dodatkowe zalety: można zmniejszyć średnicę węży - mniejsza średnica umożliwia szybszą wymianę farby, a mniejsza prędkość transportowania redukuje zużycie elementów, które wchodzą w kontakt z farbą proszkową i dodatkowo zapobiega tworzeniu się zacieków. - Dzięki temu możliwa jest łatwiejsza i bardziej optymalna zmiana koloru - dodaje T. Dürbaum.