• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(98)/2015
  Strona 2 z 4

  1681powietrze_001.jpg

  Widok lakierni proszkowej: w celu realizacji jak najbardziej wydajnego procesu produkcji, technika przenośnikowa wyposażona jest w dwa równocześnie biegnące oddzielne łańcuchy. Na jednym łańcuchu zawieszane są elementy przeznaczone do malowania automatycznego, a na drugim elementy do aplikacji ręcznej.


  ANDRE HELLER, kierownik lakierni proszkowej w firmie Haworth

  "Do czasu uruchomienia nowej lakierni proszkowej częściowo zlecaliśmy malowanie elementów na zewnątrz. Teraz, dzięki naszej nowej lakierni, malujemy elementy zupełnie sami i poprzez zastosowanie technologii HDLV uzyskujemy bardzo wysoką jakość malowanych powierzchni".


  Śluza w kształcie litery A


  Po załadunku wszystkie elementy przechodzą najpierw przez etap pięciostrefowego przygotowania powierzchni (fosforanowanie żelazowe, 3-krotne płukanie oraz pasywacja bez spłukiwania). W suszarce o długości ok. 27 m, która podobnie jak piec do wygrzewania proszku, w celu zmniejszenia strat energii wyposażona jest w śluzę w kształcie litery A, elementy są suszone w temperaturze 150°C (palnik gazowy ogrzewany bezpośrednio powietrzem obiegowym, transport przelotowy ok. 12 min). Następnie zawieszone na łańcuchach elementy z prędkością 2,5 m/min są transportowane przez strefę chłodzenia, która przebiega równolegle do suszarki, po czym docierają do obu kabin malowania proszkowego. Tuż przed kabiną ręcznego malowania następuje rozdzielenie równolegle biegnących łańcuchów.

  Jeden łańcuch transportuje elementy do kabiny automatycznego malowania, w której aplikowane są dwa kolory podstawowe, natomiast drugi łańcuch biegnie do kabiny ręcznego malowania, w której nakładanych jest sześć pozostałych kolorów. - W obu kabinach Haworth stosuje technologię HDLV - wyjaśnia Thomas Dürbaum, area manager industrial coating systems w fimie Nordson.

  Jej szczególną cechą jest pompa pistoletu o nazwie Encore High-Density. Pompa składa się z dwóch umieszczonych obok siebie komór, które pracują naprzemiennie w równomiernym takcie. Komory te transportują farbę proszkową przy użyciu mniejszej ilości powietrza (cztery razy wolniej) niż w przypadku powszechnie stosowanych pomp Venturiego i w związku z tym wytwarzają delikatną i jednorodną chmurę farby proszkowej, która znacznie usprawnia powlekanie elementów o skomplikowanym kształcie. Redukcja powietrza w procesie ma jeszcze dodatkowe zalety: można zmniejszyć średnicę węży - mniejsza średnica umożliwia szybszą wymianę farby, a mniejsza prędkość transportowania redukuje zużycie elementów, które wchodzą w kontakt z farbą proszkową i dodatkowo zapobiega tworzeniu się zacieków. - Dzięki temu możliwa jest łatwiejsza i bardziej optymalna zmiana koloru - dodaje T. Dürbaum.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ fe 1 ponad rok temu "Malowanie proszkowe elementów do 4000 tys. dziennie" ktoś tu ma problemy z podstawowymi jednostkami...
   oceń komentarz zgłoś do moderacji