• Reklama
  A1 multichem 21.11-31.01 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(71)/2011

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Efektywne połączenie powłok proszkowych odpornych na odkształcenia, promienników podczerwieni wysokiej mocy oraz bezpistoletowej linii lakierniczej


  Elementy z blachy, które już w zakładzie wyposażone są w odkształcalną powłokę proszkową, są interesującym oraz przyszłościowym produktem z dużymi oczekiwaniami rozwoju. Instytuty IPF w Dreźnie, IPA/IFF w Stuttgarcie oraz IWU w Chemnitz w ramach wspólnego projektu badawczego z firmami z branży opracowały koncept lakierowania przed obróbką plastyczną (tzw. precoating), który jest praktyczny także dla MŚP.


  W metodzie „precoating” mocne strony malowania proszkowego związane z samym materiałem połączone są z technologicznymi zaletami procesu w porównaniu do klasycznego malowania proszkowego pojedynczych uformowanych już elementów („postcoating”), w szczególności pod względem zużycia materiału i energii, kosztów inwestycyjnych oraz wykorzystania przestrzeni. Dzięki temu malowanie proszkowe przed obróbką plastyczną jest interesujące także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

  997mpb_001.jpg


  997mpb_002.jpg

  Proces malowania proszkowego przed obróbką plastyczną („precoating”) stosowany w produkcji skomplikowanych trójwymiarowych elementów ma duży potencjał rozwoju na rynku. Po lewej: krzesło o lekkiej budowie „Hydra” – demonstracyjny produkt zastosowań obróbki plastycznej z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia wewnętrznego (projekt: Jörg Höltje), po prawej: jego siedzisko z cienkiej aluminiowej blachy pomalowanej proszkowo.

  Źródło: Fraunhofer IWU


  Znaczące postępy w formowaniu dokonane zostały już wraz z opracowaniem pierwszego wysoce elastycznego lakieru proszkowego zawierającego środki sieciujące takie jak alofanat. Taki proszek jest utwardzalny w piecu z powietrzem obiegowym w temperaturze poniżej 150°C, co pozwala na zachowanie właściwości elastycznych aluminium. Tak pomalowane proszkowo blachy aluminiowe można następnie bez strat na jakości formować i tworzyć skomplikowane elementy, stosując głębokie ciągnienie bądź formowanie pod wysokim ciśnieniem wewnętrznym. Wstępne testy wykazały ponadto, że zmodyfikowany proszek na podłożu aluminiowym jest utwardzalny przez promienniki podczerwieni przy czasach naświetlania poniżej 20 s. Uzyskana przy tym trwałość utwardzonej powłoki narażonej na uderzenia jest porównywalna z systemami lakierów proszkowych wygrzewanych w piecach z powietrzem obiegowym. Celem aktualnego projektu, przeprowadzonego we współpracy z 15 głównie średniej wielkości firmami, było połączenie tych nowych systemów lakierów proszkowych z procesem szybkiego nagrzewania przez promienniki podczerwieni wysokiej mocy oraz z technologią „TransApp”, opracowaną w instytucie IPA/IFF. Metoda ta (przedstawiona w nr 5(61)/2009, str. 20) cechuje się szybką aplikacją proszku bez użycia pistoletów oraz z wykorzystaniem niewielkiej ilości miejsca.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...