• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    Przyjmuje się, że potrzeba minimum roku, aby zobaczyć wyraźnie efekty wprowadzenia metodyki Lean. Doświadczenie jednak pokazuje, że efekty widoczne są po każdym etapie wdrożenia. Trzeba tylko umieć i chcieć je zauważyć.


    Dlaczego warto wprowadzić Lean Management?

    Wprowadzenie narzędzi jakie oferuje Lean przynosi wymierne korzyści na wielu płaszczyznach:

    KOSZTY:

    - pozwala uzyskać większą wydajność pracy;

    - zmniejsza marnotrawstwo na każdym poziomie funkcjonowania organizacji;

    - poprawia wynik finansowy poprzez eliminację marnotrawstwa.

    PRACOWNICY:

    - zwiększa motywację pracowników oraz pozwala utożsamiać się im z sukcesami firmy;

    - lepsza komunikacja między kadrą kierowniczą a pracownikami produkcyjnymi powoduje większe zaangażowanie pracowników oraz podnosi ich świadomość celowości działań.

    KLIENCI:

    - umożliwia elastyczne reagowanie na każdą potrzebę klienta i jego życzenie;

    - znacznie podnosi jakość wytwarzanych produktów lub usług, co zwiększa zadowolenie klienta.

    FIRMA:

    - zwiększa konkurencyjność firmy;

    - usprawnia zarządzanie firmą;

    - skraca do minimum czas podejmowania decyzji;

    - pozwala ukierunkować kulturę pracy całej organizacji na potrzeby doskonalenia i innowacyjności.


    Dla kogo Lean Management?

    Metodologia Lean znajdzie zastosowanie w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym czy usługowym. Warunkiem koniecznym jednak jest to, by każda osoba nim zarządzająca była przekonana o potrzebie wprowadzenia zmian oraz potrzebę tę rozumiała. W każdych warunkach, zwłaszcza w okresie dynamicznych zmian gospodarczych, warto dbać o jak największą elastyczność produkcji, warto również przestawić myślenie swoje oraz swoich pracowników na myślenie kosztowe, tak by na każdym etapie eliminować lub redukować zbędne wydatki. Lean Management jest więc dla wszystkich, którzy chcą pracować efektywniej.


    Koncepcja Lean Management

    Koncepcja Lean, dosłownie oznaczająca "odchudzanie", "wyszczuplanie", definiowana jest jako eliminacja czynności, które wykonywane są w toku wytwarzania produktu lub usługi, a które nie dodają wartości temu produktowi bądź usłudze. Szczupłe podejście do zarządzania związane jest z wytwarzaniem produktów zgodnych z wymaganiami klienta przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów i optymalnym zużyciu surowców. Twórcą pojęcia "Lean" był John Krafcik, który po raz pierwszy użył tego sformułowania w swoim artykule dla "Sloan Management Review" opublikowanym w 1988 roku. Określenie to zaczęło być rozpoznawane w świecie za pośrednictwem grupy naukowców, którzy w 1990 roku opublikowali słynną pracę pt. "The Machine That Changed the World", w której porównali parametry nakładów i wyników w przedsiębiorstwach amerykańskich, europejskich oraz japońskich. Jako lidera uznali japońską grupę Toyota Motor Company i ich program Toyota Production System. Według J. Wornacka, D. Jonesa oraz D. Roosa, autorów pracy, odchudzona produkcja "daje możliwość, aby produkować coraz więcej wykorzystując coraz mniej - mniej ludzkiego wysiłku, urządzeń, czasu i miejsca - przy jednoczesnym zbliżaniu się do osiągnięcia celu, jakim jest dostarczenie klientom dokładnie tego czego chcą". Geneza powstania Lean Management sięga jednak głębiej. Za początek nowego systemu zarządzania produkcją należy uznać rok 1913, kiedy to Ford wprowadził taśmowy montaż samochodu. Powstały wówczas Model T zrewolucjonizował system zarządzania, dając tym samym początek płynnej produkcji. Ford stanął jednak przed problemem związanym z niemożliwością wprowadzenia różnorodności wymaganej przez klienta oraz konkurencję. Dewiza Henry`ego Forda z 1914 r. "możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny" wynikała z ograniczenia produkcji do jednego koloru i specyfikacji. W rzeczywistości pierwszy wyprodukowany model niczym nie różnił się od ostatniego, powstałego 13 lat później.

    Tagi: Lean, Kaizen,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...