• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(71)/2011
  Strona 1 z 2

  Koncepcja integracji informatycznej instalacji do malowania proszkowego i jej realizacja w dużej malarni profili


  W nowoczesnych rozwiązaniach linii do malowania proszkowego pojawiają się problemy serwisowe związane ograniczoną dostępnością do specjalistów, projektantów i programistów. Złożone systemy sterowania wymagają zwykle serwisu zewnętrznego świadczonego przez wyspecjalizowane firmy.


  Wstęp

  Trudna jest identyfikacja przyczyn uszkodzeń lub usterek, w skład linii wchodzą dziesiątki czujników i elementów wykonawczych rozproszonych na dużym obszarze malarni, dostęp do nich jest utrudniony, często są one umieszczone na dużej wysokości, czego przykładem mogą być czujniki transportu dwutorowego. Problemem jest również integrowanie urządzeń różnych poddostawców. Zintegrowanie informatyczne polegające na wzajemnym połączeniu lokalnych sterowników PLC oraz zaprojektowanie połączenia zewnętrznego przez internet rozwiązuje wymienione wyżej problemy dając dodatkowe korzyści serwisowe, eksploatacyjne i produkcyjne.

  998lzl_001.jpg

  Rys. 1. Konfiguracja połączeń sterowników.


  Korzyści wynikające z integracji informatycznej instalacji do malowania proszkowego

  W zakresie utrzymania ruchu i serwisu w instalacji zintegrowanej informatycznie spodziewać się można następujących korzyści:

  - łatwy dostęp programisty serwisanta do sterownika z dowolnego miejsca, daje to możliwość natychmiastowej interwencji

  - łatwa, niekłopotliwa modyfikacja programu, co ma szczególne znaczenie w początkowym okresie pracy instalacji, kiedy to dokonywane są zazwyczaj częste ustawienia parametrów na poziomie programowym, modyfikowane są sekwencje działania PLC, do celów testowych blokowane są doraźnie niektóre zabezpieczenia

  - analiza statystyczna występujących zakłóceń pracy linii lub usterek i opracowanie na tej podstawie harmonogramu serwisu lub zmian oprogramowania


  W zakresie produkcji można oczekiwać następujących korzyści:

  - szczegółowy nadzór z dowolnego miejsca nad parametrami technologicznymi oraz nad działaniem pracowników

  - rejestrowanie wartości przekroczeń progów alarmowych oraz czasu ich trwania

  - archiwizowanie danych jednostkowych parametrów produkcji

  - rozliczanie pracowników z jakości i wydajności pracy

  - możliwość wydruku świadectw jakości wraz z parametrami technologicznymi dla danej partii wyrobów

  998lzl_002.jpg

  Fot. 1. Fragment głównej szafy sterowniczej.


  Realizacja techniczna integracji informatycznej

  Sterowniki lokalne pieca, suszarki, kabiny z wyposażeniem łączone są magistralą Profibus ze sterownikiem linii natryskowej i transportu dwutorowego Power Free. Jest on nadrzędnym sterownikiem PLC w tym systemie. Do niego podłączony jest łączem internetowym komputer zewnętrzny, nazwijmy go administracyjnym. Dostepne oprogramowanie pozwala na połączenie ze sterownikami PLC w taki sposób,że komputer administracyjny widzi ich wszystkie ekrany. Oprogramowanie umożliwia archiwizację danych i ich przetwarzanie, na przykład w postaci wykresów, czy też analizę porównawczą wybranych parametrów w określonym czasie.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...