• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    Dobór technologii zawsze uwarunkowany jest kształtem detalu oraz wymaganiami klienta końcowego. Są detale, których nie można malować zanurzeniowo - zbyt duże jeziora wynoszonej farby - stosuje się wtedy malowanie natryskowe. Proponujemy dwie metody malowania - malowanie natryskowe i zanurzeniowe w jednej instalacji. Istnieje wtedy możliwość wyboru technologii, jak też materiału malarskiego, a także nakładanie powłoki o dużej dekoracyjności pokrycia.

    1469lakierowanie_005.jpg


    - Proces lakierowania jest bardzo kosztowny. Jak można wpłynąć na ograniczenie kosztów związanych z malowaniem żeliwnych elementów?

    - Jedną z metod obniżenia kosztów jest zastosowanie metody malowania zanurzeniowego. Współpraca z dostawcą produktów malarskich zapewnia uzyskanie oczekiwanej jakości i estetyki malowanej powierzchni detalu.

    - Obniżenie kosztów poprzez wydłużenie czasu suszenia i obniżenie temperatury suszenia farby. Jest to bez wątpienia większy wydatek w momencie zakupu, jednakże w trakcie eksploatacji instalacji pozwala na zaoszczędzenie energii cieplnej, jak też zmniejszenie buforu schładzania detali, a tym samym kosztu przenośnika podwieszonego.

    - Stosowanie aplikacji do natrysku farby z wykorzystaniem zestawu do natrysku w polu elektrostatycznym. Pozwala to na zmniejszenie zużycia farby i zmniejszenie kosztów zakupu materiałów filtrujących do kabiny lakierniczej. Ma to szczególne uzasadnienie przy malowaniu drobnych detali i detali o dużej perforacji (siatki, kratki). Aplikacje te można stosować równolegle z pistoletami AIR COAT na jednym stanowisku malarskim.


    1469lakierowanie_006.jpg


    - Optymalizacja to oczywiście nie tylko ograniczanie kosztów, ale również zwiększenie wydajności. Jakie rozwiązania mogą pomóc w realizacji tych zamierzeń?

    - Optymalizacja procesu to oczywiście: stosowanie farb wodorozcieńczalnych, zestawy do elektrostatycznego natrysku farby, zwiększenie recyrkulacji powietrza w obszarze suszarki farby, obniżenie temperatury oraz wydłużenie czasu pobytu w suszarce, stosowanie zawieszek technologicznych, które umożliwiają wysokie wypełnienie przestrzeni przeznaczonej dla zawieszania detali (wysoki współczynnik wypełnienie "koperty detalu").


    - Czy pełna automatyzacja procesu lakierowania jest dostępna również dla ciężkich i dużych detali żeliwnych?

    - Automatyzacja procesu jest możliwa. Rozpatrzyć należy tylko sposób zanurzania detalu w wannie:

    - obniżanie detalu w obszarze wanny z wykorzystaniem windy jako zespołu przenośnika podwieszonego (detal opuszcza się wraz z elementem toru podwójnego - jego dolna część).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(89)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne