• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(89)/2014

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Lakiernictwo Proszkowe

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 4
  Artykuł jest mini przewodnikiem w obszarze malowania części maszyn z żeliwa. Nie jest on zbiorem wytycznych do projektowania urządzeń technologicznych, lecz przykładami realizacji instalacji do malowania. Omawiane są różne problemy, które mogą wynikać z przyjętej technologii malowania. Przemysłowy rynek powłok lakierniczych oparty na bazie nitro i żywic alkidowych przestawił się na powłoki o wyższej kulturze technicznej. Dzisiaj powszechne stają się systemy 2K i 2CT, powłoki wodorozcieńczalne oraz farby proszkowe.

  Optymalizacja i dobór procesów malowania elementów z żeliwa  Rozmawiamy z Wojciechem Chodkowskim z firmy ADAL.


  - Firma ADAL zaprojektowała i zrealizowała wiele lakierni do malowania detali z żeliwa. Proszę powiedzieć, czy te instalacje wymagają innego podejścia inwestora i dostawcy sprzętu lakierniczego niż w przypadku malarni, w których powlekane są inne elementy metalowe?

  - Producenci elementów z żeliwa stanowią oddzielną grupę przemysłową. Budowane dla nich instalacje wymagają innego podejścia i spełniają oczekiwania inwestorów, którzy praktycznie wykorzystują je do własnych zadań produkcyjnych. Inwestor wspólnie z nami ustala zadanie techniczne, a my jako dostawca wykonujemy instalację technologiczną, spełniając te potrzeby. Uwzględniane są technologie malowania, w zależności od wymaganej wydajności instalacji, czy też kształtu i wielkości detalu. Często malarnie te są wydziałem produkcyjnym w odlewniach żeliwa.


  1469lakierowanie_001.jpg


  - Są to detale ciężkie, często też o dużych gabarytach. Linia taka zatem wymaga specjalnego systemu transportu...

  - Instalacje do malowania elementów z żeliwa budowane są z wykorzystaniem przenośników podwieszonych jednotorowych i dwutorowych (P&F). Zastosowanie tego typu przenośników pozwala na minimalizację strat farby, jak też efektywne wykorzystanie urządzeń technologicznych, minimalizując tym samym ilość obsługi w malarni. Czynności wykonywane z udziałem operatorów, to załadunek/rozładunek oraz ręczne malowanie natryskowe w kabinach lakierniczych. Dla detali o dużych gabarytach stosuje się też systemy portali/wind, które przenoszą odlewy z przenośnika P&F do systemu malowania zanurzeniowego w wannach. Zastosowanie wyżej wymienionych systemów przenośników pozwala na stosowanie różnych technologii malowania w jednej instalacji lakierniczej.


  1469lakierowanie_002.jpg


  - Która metoda lakierowania żeliwnych detali jest obecnie częściej używana w lakierniach: malowanie ciekłe czy proszkowe?

  - Wykorzystuje się trzy metody malowania:

  - Natrysk powłoki malarskiej. Odbywa się w kabinie lakierniczej z udziałem agregatów hydrodynamicznych, często z wykorzystaniem pistoletów z dodatkową osłoną powietrza typu AIR COMBI, AIR COAT, AIR PLUS. Zastosowanie tych pistoletów pozwala na dekoracyjne malowanie detali z żeliwa. Rzadko stosuje się pistolety pneumatyczne.

  - Malowanie zanurzeniowe. Stosuje się do tego celu wanny z farbą, w której zanurza się odlewy. Dostarczane są one przy pomocy przenośnika podwieszonego. Bieżąca kontrola parametrów farby pozwala na stabilne prowadzenie procesu i uzyskiwanie dobrej jakości powłoki malarskiej.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...