• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(66)/2010

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 16 minut

  Strona 3 z 7


  Dwa stanowiska zmontowane obok siebie, zasilane z zespołu grzewczo-wentylacyjnego kabiny lakierniczej z automatyką klap zaprojektowaną i wykonaną w taki sposób, że jedno z nich działa z mocą 100% tego, co osiąga wymiennik ciepła i wentylatory... albo dwa pracujące jednocześnie dzielą tę moc między sobą po 50%. Podział mocy, dzięki płynnemu położeniu klap, może także być płynny, np. 80-20% lub 60-40%. Wszystko zależne od potrzeb użytkownika. W takim układzie na jednym stanowisku można prowadzić wyłącznie prace przygotowawcze, a na drugim samo lakierowanie i suszenie. Można także na obu z nich przygotowywać detale i tu od razu je lakierować, a potem suszyć. Ponieważ układ grzewczy nie jest tak skuteczny jak w małej szczelnej i izolowanej kabinie, całość zestawu doposażona zostać może w cztery promienniki podczerwieni zainstalowane na konstrukcji wsporczej i przesuwane wzdłuż boków każdego stanowiska po obu stronach lakierowanego dużego elementu, ale to rozwiązanie dla lakierni posiadających powtarzalne metalowe elementy. W zamkniętej przestrzeni kabiny promienniki takie wymagają specjalnego atestu, a w otwartej przestrzeni opisywanego modułu już nie! Promiennik suszy szybciej i taniej niż ogrzane powietrze w kabinie. W przypadku baz wodorozcieńczalnych do ich suszenia można użyć promienników, włączyć ogrzewanie stanowiska lub zastosować dysze Venturiego zasilane ze sprężarki. Technologicznie nie ma problemów z realizacją procesów wykonania powłoki ochronno-dekoracyjnej, niezależnie od tego czy używane materiały to typowy przemysłowy poliuretan... dekoracyjny akryl, czy bazy wodorozcieńczalne i lakiery bezbarwne.


  Co jednak z utrzymaniem czystości takiego stanowiska lakierniczego, jeżeli chwilę przed malowaniem zakończone zostało szlifowanie powłoki? Trzeba je umyć! Normalnie jednak jest to zadanie prawie niewykonalne, ponieważ pod kratownicą podłogi zarówno w kabinach, jak i na stanowiskach lakierniczych znajduje się mata filtracyjna PAINT STOP lub filtry kartonowe ANDREA. Nie tolerują one polewania wodą i moczenia.


  Rozwiązanie techniczne opisywanego zintegrowanego stanowiska musi uwzględniać konieczność szybkiego zmycia podłogi i kotar działowych lub zastosowanych przegród. Dlatego konieczne jest nadanie otworowi wentylacyjnemu pod kratownicą specjalnego profilowanego kształtu i skanalizowanie go w odpowiednim punkcie. Umożliwi to zachowanie skuteczności wentylacyjnej w wydzielonej strefie i pozwoli na usunięcie mat filtracyjnych spod krat. Maty przeniesione zastaną bliżej otworów zasysowych i ustawione w pionie, spełniając nadal swoją funkcję ochrony wentylatorów przed pigmentem. Teraz nie będą przeszkadzać w zmywaniu podłogi wodą. Skoro można zmywać podłogę, można także umyć elementy po polerowaniu. Sama operacja polerowania może być wykonana na tym samym stanowisku, na którym zakończone zostało lakierowanie.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...