• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Producent maszyn budowlanych redukuje emisje rozpuszczalników i dba o ergonomię stanowisk pracy


    Wiodący na świecie producent mobilnych maszyn do budowy dróg, firma Wirtgen GmbH z Windhagen, niemal wszystkie elementy wielkogabarytowe powleka proszkowo. Teraz otwarto nową instalację lakierniczą firmy SLF Oberflächentechnik.


    Nowo utworzona instalacja do lakierowania elementów wielkogabarytowych w firmie Wirtgen wpasowuje się idealnie w wewnętrzne procesy obróbki wykańczającej. – Już dotychczas ponad 90% dużych elementów było przecież powlekane proszkowo – mówi Johan Kroheck, kierownik działu technologii powierzchni. – Lakiery wodorozcieńczalne stosujemy jeszcze tylko w niewielkim stopniu przy specjalnych odcieniach barw oraz przy lakierowaniu wcześniej zmontowanych podzespołów.

    944lde_001.jpg

    Poza dwoma piecami do utwardzania proszku, SLF dostarczył producentowi maszyn budowlanych m.in. instalację wyciągową dla czterech stanowisk przygotowawczych oraz dwie kabiny do powlekania proszkowego. (Fot. Wirtgen GmbH)


    Zalety: zminimalizowane emisje rozpuszczalników, zoptymalizowane przebiegi produkcji, jak również mniejsze koszty. Poza tym, lakierowanie proszkowe ciężkich i grubościennych elementów oferuje znacznie wyższą jakość powierzchni. W branży maszyn budowlanych jest to szczególnie ważne ze względu na surowe warunki w bieżącej eksploatacji maszyn. Powlekanie proszkowe, dzięki perfekcyjnemu wzajemnemu dopasowaniu lakieru i technologii instalacji, przynosi firmie Wirtgen znaczące korzyści odnośnie jakości produktów.


    Dostarczona przez SLF nowa instalacja została bezkolizyjnie zintegrowana z częściowo automatycznym systemem transportowym. Dwutorowy system przenośników podwieszonych transportuje elementy o rozmiarach do 3 x 3 x 9 m. Ciężar dochodzi do 20 ton, a przy elementach specjalnych do 30 ton. Do każdego nośnika elementów przypisany jest jeden z „adresów” z odpowiednimi danymi dotyczącymi przebiegu procesu oraz rodzaju farby. Wjazd na poszczególne stacje, gdzie realizowany jest zapisany w adresie proces, odbywa się automatycznie.


    Jan den Hartog, pracownik SLF i koordynator projektu:

    Nowe szklany kabiny do malowania proszkowego zapewniają większą wygodę oraz ergonomię pracy. Lakiernicy nie pracują już w małych i ciasnych boksach, w których aby dostać się do wszystkich miejsc malowanego elementu, musieli przeciskać się przez wąskie przejścia. Dzięki temu wzrasta efektywność pracy, jak również jakość powierzchni.


    Elementy budowlane, poddane uprzednio śrutowaniu, pozycjonowane są najpierw w jednym z czterech stanowisk roboczych, gdzie przygotowywane są do malowania. Zalicza się do tego m.in. szpachlowanie, szlifowanie oraz maskowanie ciężkich elementów. Instalacja odsysająca o wydajności 12 500 m3/h umożliwia efektywne wychwytywanie pyłu w strefie roboczej. Aby zimą nie marnować kosztownej energii grzewczej, odciągnięte powietrze może po dwustopniowej filtracji wrócić do hali w systemie powietrza obiegowego. W przeciwnym razie wywietrznik wydmuchuje je na zewnątrz hali. Załadowany elementami przenośnik, w zależności od przypisanego programu, transportowany jest następnie do jednej z dwóch kabin malowania proszkowego bądź do kabino-suszarki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(69)/2011

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne