• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Technologia VACUDEST stosowana na całym świecie


    Ścieki produkcyjne w przemyśle stają się ostatnio głównym tematem dyskusji ze względu na rosnące koszty ich utylizacji. Zwłaszcza w krajach, gdzie wprowadzane są restrykcyjne normy dotyczące ochrony środowiska i w krajach, gdzie panuje niedostatek zasobów wodnych, stawia się wysokie wymagania odnośnie do oczyszczania i recyklingu wody procesowej z czyszczenia i obróbki części.


    Ścieki produkcyjne powstają niemal we wszystkich obszarach czyszczenia części i techniki obróbki powierzchniowej. Woda z kąpieli odtłuszczających i aktywnych, woda z bębnowania i polerowania oraz woda z etapów płukania pomiędzy poszczególnymi etapami obróbki jest często w dużym stopniu zanieczyszczona solami, metalami ciężkimi, środkami powierzchniowo czynnymi, olejami i smarami.


    1403krystalicznie_001.jpg


    Bez oczyszczenia taka woda nie może być odprowadzana do kanalizacji i nie nadaje się do ponownego użycia w procesie. W wielu przypadkach utylizacja wody jest bardzo droga i nieekonomiczna, głównie z powodu coraz wyższych kosztów transportu. Wychodząc od tej problematyki, w ostatnich latach opracowano różnorodne metody oczyszczania wody procesowej. Użytkownik ma tu do wyboru wachlarz rozwiązań, które są oferowane na rynku.


    1403krystalicznie_002.jpg

    Kompletna technika wodna: system VACUDEST ze zbiornikami na wodę procesową i destylat do ponownego użycia.


    Uzdatnianie metodą VACUDEST od rocznej ilości ok. 100 m3 może stanowić interesującą i ekonomiczną alternatywę. W procesie tym powstaje krystalicznie czysty destylat, który może zostać ponownie wykorzystany w procesie lub odprowadzony do kanalizacji. Firma OC Oerlikon Balzers AG z główną siedzibą w Liechtensteinie jest światowym liderem na rynku w dziedzinie techniki zabezpieczenia przed zużyciem. Na całym świecie w ponad 80 centrach obróbki za pomocą nowoczesnej techniki obróbki powierzchniowej powleka się narzędzia i komponenty precyzyjne. Dla pana Büchla, który jest odpowiedzialny za technikę produkcyjną w Oerlikon Balzers, już kilka lat temu jasne było, że woda procesowa staje się coraz większym czynnikiem kosztowym w wielu regionach świata. W koncernie zastanawiano się nad tym, jak obniżyć potrzebną ilość wody, a pozostałą jej ilość oczyścić przy zachowaniu niskich kosztów. Szeroko rozpowszechnione są fizykochemiczne metody oczyszczania wody, np. strącanie i flokulacja z oddzielaniem frakcji stałej i ciekłej. Ponieważ w produkcji powstają różne rodzaje wody, do każdego rodzaju ścieku przemysłowego trzeba zastosować inne chemikalia powodujące strącanie i flokulację. Prowadzi to do dużych nakładów osobowych i wiąże się z ryzykiem przekroczenia wartości granicznych. Dzięki zastosowaniu filtracji membranowej znacznie zmniejsza się zużycie chemikaliów. Niestety, w przypadku tych systemów wrażliwe membrany ceramiczne i z tworzywa należy dopasowywać indywidualnie do składu wody procesowej, co w przypadku różnych rodzajów wody produkcyjnej jest rzadko możliwe. Ponadto, przy oczyszczaniu emulsji i wody do odtłuszczania powstaje ryzyko zapchania membrany, co prowadzi do zwiększenia nakładów na konserwację.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...