• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian
  Strona 3 z 3


  W zależności od posiadanego wyposażenia dostawca farby powinien:

  - Zweryfikować raport poprodukcyjny, tzw. Test Certificate. Jest to zapis podstawowych badań wykonanych na farbie i utwardzonej powłoce przed zwolnieniem towaru do klienta.

  - Zbadać pozostawione próbki produkcyjne w kierunku zgłoszonej wady, np. dodatkowe testy granulometryczne w przypadku powstania wtrąceń.

  - Wykonać dodatkowe wymalowania z użyciem próbek produkcyjnych lub pozostałej farby na magazynie dostawcy z identycznej partii produkcyjnej co reklamowana.

  - Zweryfikować możliwość powstania podobnego problemu u innych odbiorców


  Część z wymienionych działań wymaga czasu, jednak już pobieżna ocena pozostałych po testach produkcyjnych paneli pozwala na wysnucie pierwszych wniosków. Najlepszą sytuacją jest ta, kiedy dostawca farby ma możliwość szybkiego dostępu do miejsca, gdzie może wykonać testowe wymalowanie produktem będącym obiektem zgłoszenia. Lakiernią tego typu do celów testowych dysponuje w Polsce firma DuPont, która w momencie otrzymania zgłoszenia o problemie w większości przypadków ma możliwość prowadzenia równolegle z klientem czynności wyjaśniających.


  Po przeczytaniu niniejszego artykułu można dojść do wniosku, że jest to opis czynności śledczych na miejscu „przestępstwa”. Wywiad z pracownikami, zbieranie próbek, oględziny elementów, badanie dowodów poprawności produkcji u dostawcy i wiele innych. Nie jest to jednak stwierdzenie dalekie od rzeczywistości. Dostawcy danego komponentu wraz z użytkownikami końcowymi tego komponentu powinni współpracować celem jak najsprawniejszego wyjaśnienia sytuacji. Ponadto, ważne jest wyciąganie wniosków na przyszłość i wdrażanie wciąż nowych elementów kontroli jakości procesu zarówno podczas produkcji farby proszkowej, jak i jej aplikacji.


  Michał Mikołajczyk

  DuPont Poland Sp. z o.o.  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...