• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła
  Strona 1 z 3

  Schemat postępowania w przypadku wystąpienia wad powłoki farby proszkowej


  Średniej wielkości lakiernia usługowa w Polsce. Poranna zmiana przychodzi do pracy. Włączają piec do polimeryzacji farby, podłączają aplikację proszkową i podstawiają karton z farbą pod pompę. Wcześniej umyte i oczyszczone detale wiszące na zawieszkach czekają na pokrycie farbą. Za chwilę zimnemu metalowi zostanie nadany ciepły kremowy kolor RAL 9001 w półpołysku. Klient ma przyjechać po towar za dwie godziny. Wystarczająco dużo czasu na to, aby napylić farbę, wygrzać ją w piecu, ostudzić detal i zapakować w kartonowe pudła. Jednak po wyjęciu detali z pieca na powierzchni pojawiają się niewielkie wtrącenia w postaci wystających grudek. Tak wykonane detale nie mogą zostać przekazane klientowi. Należy szybko znaleźć przyczynę i naprawić powstały błąd.


  Jest to jeden z licznych złych scenariuszy jaki może się zdarzyć w każdej lakierni proszkowej zarówno tej usługowej, jak i pokrywającej detale własnej produkcji. Jedynie od poziomu wyszkolenia załogi oraz kierownictwa zależy jak często będziemy mieli do czynienia z tego typu sytuacjami i jak sprawnie sobie poradzimy z powstałym problemem. O czym powinniśmy pamiętać, gdy jednak dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia? Jakie kroki podjąć na samym początku? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

  1035kpk_001.jpg

  Tego typu źle odsiane grube frakcje farby mogły być przyczyną opisanego na wstępie artykułu problemu.


  Na początku wymieńmy główne źródła pojawiających się problemów. Najprostszy podział dotyczy miejsca powstania wady.


  Wady

  Związane z farbą proszkową powstałą u producenta

  - Niepoprawna wersja farby (niewłaściwy kolor, połysk, struktura)

  - Niewłaściwe parametry wyjściowe – zdolność ładowania, tworzenia struktury

  - Zła granulometria farby

  - Obce wtrącenia w farbie


  Powstałe w miejscu tworzenia powłoki – lakiernia proszkowa

  - Nieodpowiednie przygotowanie powierzchni (chemiczne lub mechaniczne)

  - Niewłaściwe parametry aplikacyjne

  - Niewłaściwe parametry polimeryzacji

  - Zanieczyszczenia pochodzące z obszaru lakierni


  Najtrudniejszymi do wyjaśnienia są te zgłoszenia związane z obcymi wtrąceniami na powłoce. Zbrylenia farby powyżej bezpiecznej wartości średnicy ziarna, np. pow. 100 µm mogą powstać na etapie produkcji, jak i w wyniku wadliwie działającej instalacji użytkownika. Podobnie jest z wtrąceniami tzw. kolorowymi, kiedy na spolimeryzowanej powłoce odnajdujemy stopione ziarna innych farb. Tutaj również mogą zawinić obie strony. Intruzje innych kolorów do farby mogą dostać się ze źle wyczyszczonej linii produkcyjnej, jak i z obszaru aplikacji klienta. Aby móc rozwiać większość wątpliwości, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jakie powinny być przestrzegane w trakcie malowania, jak i tuż po wykryciu problemu. Po pierwsze, wymieńmy te obszary, w których możemy na co dzień działać prewencyjnie, aby potencjalnie mogący pojawić się kłopot rozwikłać jak najszybciej.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...