• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(89)/2014

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Drewno

  Procesy Wspomagające

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 3 z 3


  W procesie lakierowania metodą natrysku mamy z kolei do czynienia z tak zwanym zjawiskiem oversprayingu. Część materiału lakierniczego unosi się po prostu w powietrzu, osiada na wykańczanych elementach, obniżając jakość wymalowania. Nie bez znaczenia jest także szkodliwy wpływ tego rodzaju pyłów na zdrowie pracowników. Dlatego właśnie w ofercie Nawara Serwis znaleźć można różnych rozmiarów i o różnych parametrach pracy ściany lakiernicze suche i wodne, dające możliwość rozbudowy i zmiany konfiguracji wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.

  Szczególne miejsce wśród instalacji odsysania mgiełki farby zajmuje lakierniczy odciąg podłogowy, również tego producenta. Pionowy transport powietrza oraz związana z tym niewielka ilość zawirowań tego strumienia w strefie lakierowania gwarantuje równomierne odsysanie nadmiaru materiału lakierniczego. Ma to duże znaczenie przy lakierowaniu dużych elementów, gdzie wszelkie manewry są mocno utrudnione. Na specjalnej ramie lakierniczego odciągu podłogowego umieszczane są regulatory ciągu zapewniające równomierne rozprowadzenie powietrza na całej powierzchni roboczej odciągu.

  Lakiernicze odciągi podłogowe są standardowo wyposażone w potrójny system filtracji. W zależności od rodzaju wykorzystywanych lakierów, jako filtr wstępny stosuje się filtry kartonowe lub metalowe filtry lamelowe, idealne przy lakierach wodnych, kolejne stopnie filtracji to włóknina Paint Stop i włóknina klasy EU5. Często na życzenie klienta system filtracji rozbudowywany jest o czwarty stopień, który stanowi filtr węglowy.


  1457konkretne_005.jpg

  Bardzo ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez Nawara Serwis są szlifierskie odciągi podłogowe. Odciąg zbudowany jest z modułów o wymiarach 1m × 1m łączonych w system modułów dopasowany do konkretnych potrzeb.


  Odpowiedni bilans nadmuchu i wyciągu

  Uzupełnieniem wszelkiego rodzaju instalacji odciągowych w lakierniach są systemy nawiewne. Składają się one z centrali wentylacyjnej oraz systemu kanałów. Centrale wyposażone są najczęściej w nagrzewnice wodne, gwarantujące najniższy koszt eksploatacji. Ze względu na różnorodność urządzeń, które pojawiają się w lakierniach, wydajność centrali dobierana jest indywidualnie w taki sposób, aby wyeliminować zjawisko podciśnienia. Wydajność nadmuchu powietrza w lakierni powinna być zatem o kilka procent wyższa od wydajności urządzeń wyciągowych. Nawara Serwis w swojej ofercie posiada profesjonalne centrale wentylacyjne, począwszy od najprostszych typów, po rozbudowane centrale z wymiennikami krzyżowymi i obrotowymi pozwalające obniżyć zapotrzebowanie na moc cieplną nawet o 70%. Za utrzymanie optymalnych parametrów w lakierni odpowiada nowoczesna automatyka, zabezpieczająca cały system nawiewno-wywiewny i kontrolująca jego pracę.


  Andrzej Domagała

  Nawara Serwis  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...