• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(98)/2015

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Kataforeza

  Lakiernictwo Proszkowe

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.11.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  Opracowanie oferty na uniwersalną malarnię usługową o dużej wydajności

  Testem prawdziwych możliwości i umiejętności dostawców instalacji z branży inżynierii powierzchni jest otrzymanie od klienta zapytania na malarnię, która ma być jednocześnie uniwersalna, wydajna, realizować wiele wariantów procesu technologicznego oraz finalnie zapewnić wysoką jakość detali przy zoptymalizowanych kosztach wytworzenia. Takie zadanie pozwala "wykazać się" producentom posiadaną wiedzą, doświadczeniem i możliwościami organizacyjnymi.


  Jak skomplikowane wymagania wpływają na proces przygotowania koncepcji malarni i w efekcie finalnej oferty postaram się pokazać na przykładzie zapytania, które wpłynęło do firmy Adal kilka miesięcy temu.

  Otrzymaliśmy zapytanie ofertowe (RFQ) zaczynające się następująco:

  "...Proszę o przygotowanie oferty na zaprojektowanie, kompletację, dostarczenie, montaż i rozruch malarni kataforetycznej i proszkowej wraz z przygotowaniem powierzchni do malowania i obiektami towarzyszącymi..."

  W dalszej części dokumentu przedstawione zostały wszystkie wymagania, które powinny spełnić dostarczone urządzenia oraz oferowana technologia.
  Cyklogram pracy portali - weryfikacja założeń konstrukcyjnych przenośnika w rejonie gniazda przygotowania powierzchni i malowania KTL.

  Jakie parametry wpływają na konieczność opracowania i realizowania wielowariantowej technologii? W tym przypadku (malarnia usługowa) takich wymagań było co najmniej kilka. Oto najważniejsze, mające główny wpływ na końcowy wygląd instalacji:

  - pięć rodzajów obrabianego materiału: stal czarna, stal cynkowana galwanicznie lub ogniowo, aluminium, żeliwo,

  - trzy techniki malowania: KTL, proszkowe, KTL + proszkowe,

  - pięć wariantów grubości warstwy farby KTL,

  - trzy główne oraz wiele innych kolorów malowania proszkowego,

  - dwie grupy szerokości detali: wąskie i szerokie,

  - dwie grupy grubości ścianek detali: cienkie, grube,

  - priorytet dla szybkich zleceń.
  Edytowalny model 3D malarni przygotowany na etapie opracowania koncepcji.


  Prawda, że robi się ciekawie? Pojedynczo nie ma kłopotu z poszczególnymi wymaganiami. Doświadczony inżynier koncepcję przepływu detali oraz plan malarni może narysować na kartce w ciągu kilku minut. Problem zaczyna się w momencie, kiedy musimy uwzględnić wszystkie wymagania jednocześnie oraz opracować koncepcję optymalną pod kątem technologii oraz ekonomii.
  Obszar myjki wannowej, widoczny także sorter zawieszek i portale nad myjką.


  Przedstawione wymagania, poprzez różnorodność programów obróbki detali, komplikują przede wszystkim opracowanie przepływu materiału przez poszczególne gniazda technologiczne zgodnie z zaprogramowaną technologią.

  Tagi: KTL, ADAL,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...