• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013
    Strona 1 z 3

    Automaty lakiernicze pozwoliły na czterokrotne skrócenie czasu lakierowania


    Zdecydowanie szybciej, bardziej ekonomicznie, wydajniej, ekologicznie, a przy tym... taniej. Czy można osiągnąć taki standard lakierowania? Oczywiście i jako dowód może posłużyć przykład firmy HANNEX, która zajmuje się usługowym lakierowaniem ciekłym elementów z tworzyw sztucznych, głównie dla branży AGD.

    Firma Lakiernicza HANNEX powstała w 2004 roku. Wcześniej na polskim rynku działała od 1996 roku w branży automotive. Zajmuje się lakierowaniem detali z tworzyw sztucznych i już od samego początku gwarantuje najwyższe standardy w tym zakresie. Obecnie specjalizuje się głównie w lakierowaniu detali do sprzętu AGD dla międzynarodowego koncernu. - Dzięki naszej fachowości i doświadczeniu jesteśmy doceniani przez naszych odbiorców i traktowani jako niezawodny partner - zapewnia Krzysztof Iwanicki, właściciel firmy HANNEX.



    Pompa Triton dostarcza gotową mieszaninę farb.


    Początkowo lakierowanie odbywało się w dwustanowiskowej suchej kabinie lakierniczej połączonej z suszarką komorową. Na skutek rosnących oczekiwań na rynku i dążenia do podniesienia jakości, firma wybudowała w 2005 roku nową halę produkcyjną. Są w niej dwie nowe kabiny lakiernicze z suszarkami. Lakierowane są elementy z tworzyw sztucznych (detale motoryzacyjne, artykuły reklamowe, elementy elektrotechniczne, detale RTV i AGD, uchwyty meblowe) w pełnej gamie kolorów. Jest także możliwość malowania konstrukcji stalowych, aluminiowych, ocynkowanych o bardzo wysokich wymaganiach estetycznych. Lakierowanie przedmiotów z tworzyw sztucznych jest zawsze dużym wyzwaniem, dlatego w procesie technologicznym wykorzystywane są materiały produkowane przez wiodących producentów, którzy są w stanie zapewnić wysokie wymagania odnośnie odporności farb na plastikowych detalach.



    Kuchnia farb. W tle urządzenie dozujące ProMix 2KE.


    Obecnie proces natryskowego malowania realizowany jest w profesjonalnej lakierni ręcznej oraz poprzez automaty lakiernicze przystosowane do malowania elementów o zróżnicowanym kształcie i gabarytach. Używane są głównie lakiery rozcieńczalnikowe, ale także farby wodne. Pół roku temu zainstalowano innowacyjny system aplikacji, komputerowo sterowany proces mieszania farb ProMix 2KE firmy GRACO (szczegóły: patrz ramka). - Umożliwia on osiągnięcie doskonałej jakości i wytrzymałości powłok, a także powtarzalność i zwiększenie wydajności procesu - zachwala K. Iwanicki. - System ten został po raz pierwszy dostosowany do użycia w malarni przemysłowej lakierującej plastikowe elementy.

    Tagi: Graco,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(84)/2013

    Reklama
    C1 - Medos oferta pracy 01.09-31.10 Joanna Knopp