• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(94)/2015

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  Kolejna malarnia Adal dla firmy Pronar


  Marka Pronar jest od prawie 30 lat znana zarówno na rynku polskim, jak i światowym. Pronar jest jednym z wiodących producentów maszyn rolniczych, komunalnych i budowlanych. Ukierunkowanie działalności na ciągły rozwój oraz wdrażanie nowych produktów wymusza inwestycje zarówno w wysoko wykwalifikowaną kadrę, jak i zaplecze maszynowe.


  Firma Adal od lat współpracuje z Pronarem w zakresie doradztwa i realizacji instalacji do inżynierii powierzchni. Łącznie, do dzisiaj, dostarczyła dla firmy Pronar 7 kompletnych instalacji technologicznych (w oparciu o technologię malowania proszkowego, ciekłego, jak i kataforezy) oraz wykonała wiele modernizacji istniejących malarni. Pierwszą, zrealizowaną w roku 2007, inwestycją była malarnia proszkowa w zakładzie w Strabli. Najnowszą, oddaną do użytku w 2015 roku, malarnią jest kompletna instalacja do chemicznego przygotowania powierzchni i malowania proszkowego, zlokalizowana w zakładzie w Siemiatyczach. W tym zakładzie pracuje już, dostarczona w 2011 roku, malarnia Adala do ciekłego lakierowania ciężkich detali wielkogabarytowych (koperta obrabianego detalu L × B × H = 6 × 2,5 × 2,5 m; ciężar maks. 1500 kg).

  Malarnia proszkowa w Siemiatyczach została zaprojektowana do malowania detali o wymiarach L × B × H = 4 × 1,6 × 1,6 i maksymalnej masie do 700 kg.


  1551instalacja_001.jpg

  Obszar załadunku i rozładunku detali.


  1551instalacja_002.jpg

  Wyjazd z pieca i strefa chłodzenia.


  1551instalacja_003.jpg

  Stacja wspomagania załadunku i rozładunku.


  1551instalacja_004.jpg

  Malowanie w zamkniętej kabinie proszkowej.


  Przygotowanie powierzchni przed malowaniem realizowane jest w automatycznej myjce natryskowej w oparciu o proces fosforanowania żelazowego (dwa zabiegi odtłuszczania z fosforanowaniem oraz dwa płukania). Suszenie po myciu odbywa się w suszarce konwekcyjnej z bezpośrednim grzaniem palnikiem gazowym. Zastosowanie bezpośredniego systemu spalania obniża o ok. 20% koszt eksploatacji oraz upraszcza konstrukcję (brak wymiennika powietrza zwiększa niezawodność urządzenia).

  Detale malowane są ręcznie w zamkniętej kabinie wielkogabarytowej. Dostarczone aplikacje proszkowe firmy Adal pozwalają na napylanie farby z wykorzystaniem zamiennie obu metod elektryzacji (Tribo i Korona). Cyfrowy sterownik automatycznie rozpoznaje rodzaj podłączonego pistoletu.

  Odzysk proszku odbywa się w układzie z cyklonem i filtrem końcowym. Wentylacja kabiny jest, zgodnie z wieloletnimi doświadczeniami konstruktorów Adala, w układzie poziomym. Kanały ssące zabudowane są po obydwu stronach kabiny i podłączane do wentylacji naprzemiennie, w zależności od tego, po której stronie pracują operatorzy.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...