• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Budownictwo

  Motoryzacja

  Wyroby Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  System powłokowy na pojazdy wielkogabarytowe oraz konstrukcje stalowe


  Perfect+ to profesjonalny system powłokowy na pojazdy wielkogabarytowe, pojazdy szynowe oraz na konstrukcje stalowe. Został opracowany przez zespół technologów i techników firmy Pronet-Color w oparciu o bogate doświadczenie w pracy z produktami lakierniczymi wraz z wdrażaniem technologii ich nakładania.


  System powłokowy Perfect+ posiada między innymi dopuszczenie do stosowania na nowobudowane i naprawiane nadwozia lokomotyw i wagonów PKP CARGO oraz PKP Intercity. Dodatkowo przeszedł pozytywnie badania palno-dymowe przeprowadzone w Instytucie Kolejnictwa na zgodność z wymaganiami zawartymi w PN-K-02511: "Tabor kolejowy. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe materiałów. Wymagania" oraz badania dopuszczające powłoki do stosowania na tabor pojazdów pasażerskich.


  Systemy powłokowe PERFECT+

  1323ochrona_001.jpg

  Rys. 1. Powłoka alkidowa.


  1323ochrona_002.jpg

  Rys. 2. Powłoka epoksydowo-poliuretanowa.


  1323ochrona_003.jpg

  Rys. 3. Powłoka epoksydowo-akrylowa.


  Perfect+ oferuje kompleksową ochronę podłoża przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. W skład systemu wchodzą: podkłady gruntujące, podkłady wypełniające, lakiery zewnętrzne, lakiery bezbarwne, szpachle oraz zmywacze. W celu uzyskania jak najlepszej ochrony antykorozyjnej zaleca się zastosowanie pełnego systemu malarskiego. Perfect+ umożliwia aplikowanie powłok lakierniczych w dwóch systemach malarskich: jedno- oraz dwuwarstwowym.


  W systemie jednowarstwowym Perfect+ oferuje powłoki alkidowe i epoksydowo-poliuretanowe. Powłoki alkidowe składają się z dwóch warstw: podkładu syntetycznego zawierającego inhibitor korozji w postaci fosforanu cynku oraz lakieru nawierzchniowego syntetycznego. System ten zaleca się do stosowania na powierzchnie, które nie są narażone na bardzo agresywne środowisko korozyjne.

  Kolejny rodzaj powłok w systemie jednowarstwowym to powłoki epoksydowo-poliuretanowe. W odniesieniu do poprzedniego systemu charakteryzuje się bardzo długim czasem żywotności w środowiskach o dużej korozyjności. Zaleca się, aby powłoka składała się z przynajmniej trzech warstw: podkładu epoksydowego, podkładu wypełniającego oraz z lakieru poliuretanowego. Gdy to konieczne stosuje się szpachlę jako warstwę wypełniającą.


  System dwuwarstwowy jest dobrą alternatywą w przypadku, gdy istnieje potrzeba wymalowania powierzchni w więcej niż dwóch kolorach. Perfect+ oferuje lakiery bazowe dla kolorów pastelowych oraz metalicznych, które należy pokryć lakierem bezbarwnym w celu stworzenia ochrony barierowej przed środowiskiem zewnętrznym. Przykładowe zestawy malarskie przedstawiono na rysunkach 1-5.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...