• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Urządzenia Lakiernicze

    Kataforeza

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3


    1659kompaktowa_002.jpg

    Agregat malowania kataforetycznego.


    Przygotowanie powierzchni realizowane jest metodą zanurzeniową, składa się z 10-strefowej obróbki wstępnej, w której wyróżniamy trzy strefy aktywne: odtłuszczanie oraz dwa alternatywne procesy wytrawiania. Pomiędzy procesami aktywnymi znajdują się procesy płukania, które zostały zaprojektowane aby maksymalnie zminimalizować zużycie wody poprzez zastosowania systemu kaskad. Dodatkowym wymogiem inwestora było, aby każda z ostatnich płuczek procesu wytrawiania miała natrysk wodą demi w etapie wynurzania trawersy.

    Ostatnie płukanie przed procesem malowania zostało wzbogacone środkiem zmniejszającym napięcie powierzchniowe, aby ułatwić wypływ cieczy z załamań oraz szczelin detalu, które podczas suszenia mogłoby być przyczyną wad powierzchni. Dla zintensyfikowania procesu technologicznego wszystkie wanny przygotowania powierzchni oraz agregatu kataforetycznego zostały wyposażone w kolektory mieszające, składające się z pomp cyrkulacyjnych oraz dysz strumieniowych zwielokrotniających strumień cieczy.

    W zależności od rodzaju mytych detali, operator wybiera odpowiedni proces przygotowania powierzchni. W systemie sterowania predefiniowane zostały trzy programy mycia. Odpowiedni program wybiera operator na panelu sterującym, w zależności od rodzaju mytych detali. Detale na trawersach są automatycznie transportowane portalem poprzez poszczególne obszary linii przygotowania powierzchni. Czas przebywania w poszczególnych wannach jest zgodny z tabelą procesową przygotowaną przez dostawcę technologii.

    Agregat malowania kataforetycznego składa się z wanny malowania EC oraz dwóch wanien płukania. Wanna elektroforezy wyposażona została w przelew, który oczyszcza lustro kąpieli z powstałej piany oraz zabrudzeń stałych. Proces mieszania realizowany jest za pomocą zestawu dysz umieszczonych na dnie wanny oraz w przelewie. Dysze mieszające zasilane są farbą z pompy układu chłodzenia i cyrkulacji. Aby nie nastąpiła sedymentacja, a przez to degradacja, farba w wannie w sposób ciągły musi podlegać mieszaniu. Temperatura farby w wannie regulowana jest automatycznie na podstawie odczytów czujnika temperatury. Chłodzenie realizowane jest przy pomocy płytowego wymiennika ciepła, zasilanego czynnikiem chłodniczym z agregatu chłodniczego. Farba podlega filtracji w zespole filtrów workowych oraz na membranach ultrafiltracyjnych. Płukanie odbywa się w tak zwanym ultrafiltracie, który powstaje podczas filtracji farby na modułach membranowych - jest to oczyszczony roztwór rozpuszczalnika farby oraz wody demineralizowanej.

    Tagi: KTL, ADAL,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...