• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(91)/2014

  Artykuły branżowe

  Galwanotechnika

  Kataforeza

  Przegląd inwestycji

  ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

  Strona 1 z 3

  Chromowanie detali z tworzyw sztucznych

  Nowoczesna i przyjazna środowisku w pełni automatyczna linia do pokrywania galwanicznego (chromowania) detali z tworzyw sztucznych funkcjonuje od początku roku w firmie KLG. Zastosowane w niej rozwiązania pozwalają przypuszczać, że to pierwsza tego typu instalacja na świecie, a na pewno jedna z najnowocześniejszych.

  Profil produkcji firmy KLG z Bydgoszczy obejmuje galwanizowanie części wykonanych z tworzywa ABS i blendów, czyli mieszanek poliwęglanu z ABS (PC/ABS). Wyroby te znajdują zastosowanie głównie w przemyśle motoryzacyjnym jako elementy wyposażenia wnętrz pojazdów (korpusy lamp, znaki firmowe, radia, klamki, inne wewnętrzne elementy ozdobne). Jednak z powodzeniem nowa linia może zostać wykorzystana do wytwarzania detali dla przemysłu AGD oraz armatury sanitarnej i innych użytkowych elementów (pokrętła, ramki, klawisze, okucia, listwy, klamki, galanteria itp.).
  - Uzyskaliśmy od grupy Volkswagen certyfikat potwierdzający stosowane przez nas najwyższe i najbardziej rygorystyczne wewnętrzne normy koncernu - mówi Robert Gołębiowski, prezes zarządu KLG Sp. z o.o. - Obecny proces galwanicznego pokrywania (chromowania) detali różni się od metalizacji między innymi wyższą jakością, gdyż uzyskiwane powłoki są nieporównanie trwalsze, co jest szczególnie istotne w przemyśle motoryzacyjnym.

  Proces powlekania koloidalnego sam w sobie nie stanowi innowacji technologicznej, jednakże linia do powlekania elektrolitycznego firmy KLG zawiera wiele rozwiązań istotnie optymalizujących przebieg tego procesu i go znacznie usprawniających. Linia jest również przystosowana do przyszłych europejskich regulacji i norm prawnych związanych z ochroną środowiska. Co więcej, zaprojektowana została w ten sposób, aby elementy poddawane procesowi galwanizowania mogły być dodatkowo wytrawiane laserowo, a następnie wracały do dalszego powlekania. Rozwiązanie w tej postaci nie było dotąd stosowane w zakładach podobnych do KLG.

  Ogólny widok na linię galwaniczną.


  Wytrawianie laserowe

  W projektowaniu wnętrz samochodowych wykorzystywane są często elementy zapewniające tzw. efekt day/night. Polega on na tym, że na powierzchni przełącznika lub przycisku po jego podświetleniu widoczne stają się określone symbole (np. otwierania szyb). Aby osiągnąć taki efekt, białe elementy maluje się na kolor deski rozdzielczej auta, a następnie w warstwie farby wypala się laserowo pożądany wzór. Metodę tę określa się wytrawianiem laserowym. Elementy chromowane są coraz częściej stosowane we wnętrzach samochodowych. Niekwestionowaną zaletą chromowanych detali wykonanych z tworzyw sztucznych, oprócz ich wyglądu, jest również to, że są metaliczne i chłodne w dotyku. Z technologicznego punktu widzenia, powleczone chromem gotowe części nie mogą być poddawane wykrawaniu laserowemu. Warstwa chromowa jest na tyle gruba i odbijająca światło (błyszcząca), że zastosowanie lasera do wykonania pożądanego wzoru nie jest możliwe. Ta cecha stanowi istotną barierę, uniemożliwiającą uzyskanie na plastikowych elementach chromowanych efektu day/night. W celu wypracowania efektywnego rozwiązania pozwalającego na zastosowanie w chromowanych plastikowych detalach efektu day/night w firmie KLG przeprowadzono liczne próby wytrawiania laserowego powierzchni tych elementów na różnych etapach galwanizowania. W rezultacie podjętych działań stwierdzono, że możliwe jest wykrawanie laserowe części po ich bezprądowym powlekaniu niklem. W miejscach, w których laser usuwa powierzchnię bezprądowego niklu, nie tworzy się powłoka miedziowa, niklowa ani chromowa.

  Tagi: KLG,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...