• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(82)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.03.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

  Strona 5 z 7


  Parametry chropowatości uzyskiwane przez granulowany żużel pomiedziowy

  Patrząc na tabelkę nr 6 zauważamy, że elektrokorund, choć drobniejszy od żużla pomiedziowego, daje większe wartości chropowatości od granulowanego żużla pomiedziowego, a nawet po jego prawie całkowitym rozbiciu po 100 zawróceniach daje tę samą chropowatość co żużel pomiedziowy po 15 zawróceniach. Należy też powiedzieć, że określenie trwałości ścierniwa na obniżeniu wymiarów u 50% ziaren ma zapewniać stabilność wartości chropowatości niezbędną dla zapewnienia właściwej przyczepności nakładanych powłok ochronnych. Z tabeli 7 wynika, iż skrawność elektrokorundu po każdej liczbie jego zawróceń jest wyższa od skrawności granulowanego żużla pomiedziowego, jedynie po 15 zawróceniach jest zbliżona. Jak widać, skrawność granulowanego żużla pomiedziowego wzrasta do 15 cyklu obróbki, by następnie spadać. Jeśli jednak spojrzeć na poziom chropowatości obrobionej powierzchni, to nie jest to wartość warta wykorzystywania. Skrawność elektrokorundu F24 rośnie praktycznie do 25 cykli obróbki, a potem praktycznie nie spada. Elektrokorund wychodzi i w tym porównaniu zwycięsko.

  1301jedna_008.jpg

  Tablica 6. Parametry chropowatości RZ w ?m na stali zwykłej St3 po obróbce granulowanym żużlem pomiedziowym wielkości 0,4-1,4 mm (P30) i elektrokorundem 0,60-085 mm (F24) przy ciśnieniu 0,49 MPa (4,9 bara).

  1301jedna_009.jpg

  Tablica 7. Tablica ubytków stali St3 w wyniku obróbki strumieniowo-ściernej granulowanym żużlem pomiedziowym P30 w warunkach jak wyżej.


  Inkrustacja powierzchni obrobionej żużlem pomiedziowym

  Wadą granulowanego żużla pomiedziowego jest skłonność do inkrustacji powierzchni oczyszczanej w ilości od 15 do 25 cząstek przypadających na 1 cm2, którą należy usunąć poprzez zdmuchiwanie lub lekką obróbkę szczotkami (z jakim skutkiem nikt nie ocenił). Obserwacje producenta elektrokorundu Dynamit Nobel Chemikalien wskazują, że przy wilgotności względnej 60-80% stal St52 po obróbce powierzchni żużlem pomiedziowym pokrywa się rdzą nalotową po 2 tygodniach, po obróbce żużlem paleniskowym po 3 dniach, a po obróbce elektrokorundem po 6 tygodniach. W trakcie pracy żużlem pomiedziowym stali na mokro można zauważyć szybkie pojawianie się rdzy nalotowej na stali oczyszczanej i spłukiwanej wodą, tak że powierzchnia po 1 godzinie jest pokryta rdzą nalotową, a garnet w tych samych warunkach powoduje powstanie rdzy nalotowej po 6 dniach. Dlatego firma Quill Falcon nie zaleca żużli odpadowych do obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni na mokro. Tytuł o zastosowaniu granulowanego żużla pomiedziowego zamiast elektrokorundu jest, jak widać, mocno przesadzony. Można by się nad nim zastanawiać, gdyby była wprowadzona produkcja granulowanego żużla pomiedziowego z obróbką cieplną, która podwyższa trwałość i twardość żużli pomiedziowych, lecz takich badań nie wykonano. Przykładowe parametry obróbki ziarnami 0,4-1,6 mm zaznaczone na czerwono w tabeli: ciśnienie 0,49 MPa (4,9 bara), dysza o średnicy 10-12 mm, kąt natrysku 50-800, odległość od podłoża oczyszczanego 40-50 cm, uzyskana chropowatość RZ = 55-70 ?m. W stoczniach remontowych stosuje się ciśnienie 0,85 MPa (8,5 bara) z dyszą Venturi wielkości 12 mm, ziarnami 0,4-1,6 mm.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...