• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(85)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  Wyroby Lakiernicze

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 2 z 5


  1369idealne_002.jpg

  Po przejściu 1000-godzinnego testu w kwaśnej mgle solnej, płyta aluminiowa poddana nanoceramicznej obróbce wstępnej i pokryta jedną warstwą farby proszkowej nie wykazała żadnych oznak infiltracji.

  Fot. NABU - Oberflächentechnik


  W rezultacie tego tendencja zmienia się w kierunku tzw. nanoceramicznych procesów obróbki wstępnej, które mogą być łatwo wdrożone przy pomocy już istniejących podejść procesowych. Taka kompatybilność z wieloma metalami, alternatywna wobec konwencjonalnego fosforanowania żelazowego i fosforanowania cynkowego, oferuje korzyści ekonomiczne, ekologiczne i technologiczne. Środki, które mogą być stosowane do rozpylania, zanurzania i procesu coil coating są wolne od metali ciężkich, co znacznie zmniejsza nakłady pracy i koszty związane z oczyszczaniem ścieków, ich usuwaniem, wyposażeniem do sprzątania i utrzymania systemu. Dodatkowo, powłoki konwersyjne na stali, aluminium i cynku mogą być wytwarzane przy pomocy technologii nanoceramicznej tylko z jedną regulowaną kąpielą, której właściwości ochrony przed korozją są porównywalne lub większe niż przewidziane przy fosforanowaniu cynkowym. Warstwy osadu są bardzo cienkie i mają bardzo rozległą powierzchnię. Prowadzi to do polepszenia przyczepności farby w porównaniu z fosforanowaniem cynkowym. W przypadku stali, po obróbce wstępnej pierwotnie szara powierzchnia przybiera kolor złoty lub niebieski do jasnofioletowego. Wynika to z faktu, że wartość pH tej stali została zmieniona ze względu na nieznaczny wpływ wytrawiania a grubość materiału ceramicznego, który osadził się na powierzchni, może być liczona w zakresie nano. Materiały po obróbce wstępnej nie zawierają żadnych nanocząstek.


  Z jednej strony, przewaga tej technologii wynika z uproszczenia przebiegu procesu, w przeciwieństwie do fosforanowania cynkowego, który doskonale obejmuje 5 obszarów: 1) zasadowe odtłuszczania, 2) płukanie, 3) płukanie w wodzie demineralizowanej, 4) utworzenie nanoceramicznej powłoki konwersyjnej o wartości pH od 4 do 6, zwykle w ciągu 30 do 120 sekund w temperaturze pokojowej, 5) płukanie w wodzie jonizowanej. Stężenie wartości pH w kąpieli nanoceramicznej może być monitorowane i korygowane ręcznie lub automatycznie. Koszty monitorowania są ograniczone. Zużycie świeżej wody, środków chemicznych i energii, jak również ilość powstających ścieków, mogą także zostać ograniczone dzięki zastosowaniu płuczki kaskadowej dla wody przemysłowej, poczynając od ostatniego płukania, poprzez odtłuszczanie alkaliczne. Poza tym, nie ma więcej osadu fosforanowego do usunięcia. Tak jak w przypadku fosforanowania żelazowego, procesy nanoceramiczne można skonfigurować jako systemy pojedynczych kąpieli z jednoczesnym odtłuszczaniem i obróbką wstępną lub odpowiednio przekształcić już istniejące systemy.

  Tagi: Paint Expo,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...