• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(85)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  Wyroby Lakiernicze

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 1 z 5

  Skuteczna i trwała obróbka wstępna przed malowaniem


  Niezależnie od tego czy rzecz dotyczy wyrobów z metalu, czy z tworzywa sztucznego - obróbka wstępna jest podstawą wysokiej jakości malowania. Więc przemysł pracuje nad dwoma rodzajami rozwiązań, tak materiałowymi, jak i systemowymi, które zapewniają większą oszczędność i lepszą trwałość, a także optymalną jakość.


  Z reguły wszystkie wyroby przeznaczone do malowania wymagają obróbki wstępnej, która jest dobierana w zależności od rodzaju materiału i zamierzonego przeznaczenia wyrobu. Ważne znaczenie ma oczywiście zapewnienie maksymalnej stabilności tego procesu, gdyż obróbka wstępna ma decydujący wpływ na funkcjonalne i optyczne właściwości powierzchni malowanej lub powlekanej powierzchniowo. Jednocześnie, globalna konkurencja wymaga coraz bardziej skutecznej i trwałej obróbki wstępnej oraz czyszczenia.


  1369idealne_005.jpg

  Obróbka wstępna jest podstawą uzyskania wysokiej jakości powłok.

  Fot. Woerwag


  Bardziej ekologiczne fosforanowanie żelazowe

  W celu zapewnienia skutecznej ochrony powierzchni metalowych przed korozją i doskonałej przyczepności farby, w wielu sektorach przemysłu, w trakcie obróbki wstępnej, są one poddawane konwencjonalnemu fosforanowaniu żelazowemu. Jest ono wykonywane w formie natryskiwania, zanurzania lub ręcznych aplikacji wysokociśnieniowych, zazwyczaj w temperaturach roboczych w zakresie od 40 do 60°C, przy czym odtłuszczanie i fosforanowanie odbywa się jednoetapowo. Ostatnio opracowane sposoby są skuteczne już w temperaturze od 30 do 35°C. Dodatkowo, dostępne jest już jednoskładnikowe fosforanowanie bez dodatku fluorków, można je wykonywać przy pomocy strugi rozpylonej cieczy i poprzez zanurzanie. Przynosi ono korzyści ekologiczne, jak i ekonomiczne.


  Kompatybilna z wieloma metalami nanoceramiczna obróbka wstępna bez osadów

  Ażeby przewyższyć jakość fosforanowania żelazowego w odniesieniu do ochrony przed korozją i przyczepności farby, dla części mających zastosowanie w wysokiej jakości wyrobach przemysłowych, takich jak te, które są wymagane w produkcji pojazdów samochodowych, maszyn budowlanych i maszyn rolniczych, zastosowanie ma fosforanowanie cynkowe. Mimo ciągłej optymalizacji tego procesu, istotne wady jednak pozostają. Należą do nich zawartość metali ciężkich, skomplikowane sterowanie procesem technologicznym i powstawanie dużej ilości osadów.


  1369idealne_003.jpg

  Odtłuszczanie przy pomocy wyrobów opartych na surowcach odnawialnych wykazuje wyniki identyczne z opartym na tradycyjnych środkach odtłuszczających.

  Fot. NABU - Oberflächentechnik

  Tagi: Paint Expo,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...