• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013
    Strona 2 z 3



    Z myjki elementy trafiają do pieca suszącego.

    - Całość linii zaprojektowała i wykonała firma LBtec Indufinish b.v. z Holandii pod nadzorem naszych specjalistów z Wadowic - opowiada Andrzej Korus, szef firmy Koral Lakiernictwo. - Zaprojektowana lakiernia dla firmy Protech jest uniwersalną lakiernią proszkową z dodatkową kabiną do malowania na mokro. Większość elementów kotłów, czyli zewnętrzne obudowy i najmniejsze korpusy, są malowane proszkowo. W kabinie ciekłej są malowane tylko największe korpusy o dużych gabarytach i wadze od 400 do 3500 kg.

    Osobnym elementem linii jest kabina lakiernicza do malowania ciekłego. Jest to kabina dwufunkcyjna. W pierwszym etapie korpusy pieców c.o. są malowane, a następnie urządzenie jest przełączane na proces suszenia w podwyższonej temperaturze 60-80°C. Ponieważ zastosowano wentylatory o przepływie 25 000 m3/h i bardzo dobre oświetlenie, w kabinie tej panują optymalne warunki pracy dla lakierników.



    Z komory proszkowej i po przejściu procesu wygrzewania elementy przechodzą do strefy rozładunku.


    Ciekawie prezentuje się lakiernia proszkowa. Ta składa się z kilku elementów: myjki tunelowej, pieca suszącego, kabiny proszkowej wraz z aplikacjami (pistoletami Prodigy firmy Nordson), pieca utwardzającego. Całość spina automatyczny transport podwieszany. Dodatkowym elementem jest stacja odwróconej osmozy do produkcji wody demi. Myjka jest zaprojektowana dla chemii CC42 firmy Henkel i składa się ze stacji do przygotowania elementów przed malowaniem. Proces chemicznego przygotowania powierzchni przebiega z wykorzystaniem płynu odtłuszczającego wraz z fosforanowaniem cyrkonowym.

    - Zastosowane środki chemiczne pozwalają na obróbkę stali surowej i ocynkowanej, a warstwa fosforanów cyrkonowych zabezpiecza przed powstawaniem korozji podpowłokowej - wyjaśnia Andrzej Korus. - Następnie element jest dwukrotnie płukany wodą zdemineralizowaną. Podstawową i chyba najciekawszą cechą myjki jest zastosowanie do jej budowy nie stali, lecz tworzyw sztucznych, czyli polipropylenu. Z tego materiału wykonany jest cały tunel wraz ze zbiornikami i całość orurowania. Dzięki temu zyskaliśmy gwarancję bardzo dużej odporności korozyjnej. Nie bez znaczenia jest oczywiście łatwość czyszczenia tworzywa sztucznego.



    JWidok na malarnię.

    Myjka jest dziełem firmy LBtec Indufinish b.v., która słynie z wannowych systemów do galwanotechniki i kataforezy. Przy wlocie do myjki zastosowano kolejne ważne usprawnienie. Mowa o kurtynie powietrznej wraz z wentylatorem wyciągowym, przez co zniwelowano wydostawanie się pary wodnej na zewnątrz myjki. Warto wspomnieć, że firma LBtec Indufinish b.v. specjalizuje się w technologii tworzyw sztucznych. Oprócz myjek tunelowych, wykonuje też systemy wannowe do lakierni proszkowych, jak i do galwanotechniki i malowania w systemie KTL. Produktem flagowym są plastikowe kabiny proszkowe do bardzo szybkiej zmiany kolorów. Po wymyciu i wysuszeniu produktów w suszarce elementy przejeżdżają do kabiny proszkowej. Koral Lakiernictwo zaproponował kabinę patronową. To tańsze rozwiązanie doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy zmiana kolorów jest nieczęsta - przy malowaniu kotłów następuje zwykle raz na kilka dni. Jest to kabina dwustronna ze stali nierdzewnej lustrzanej o wydajności pojedynczego zespołu ok. 5000 m3/h. Natężenie hałasu przy maksymalnej wydajności wynosi ok. 85 dB. Za każdym razem wydajność wentylatorów regulowana jest elektronicznie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(85)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne