• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(85)/2013

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator   

  Strona 1 z 5

  Czyli rzecz o tym, gdzie czyhają pułapki i jak ich unikać


  Reklamacja nie jest przyjemna ani dla wykonawcy, ani dla inwestora, ani dla ewentualnych pozostałych stron procesu związanego z malowaniem konstrukcji, który jest z reguły częścią procesu inwestycyjno-budowlanego lub remontowego. Niezależnie od tego czyją winę się ustali, jeżeli w ogóle uda się ustalić czyjąś winę, poszkodowani będą wszyscy. Kim są ci wszyscy w całościowo ujętym cyklu malowania? Spróbujmy to ustalić i określić ich wpływ na powstanie reklamacji.


  Inwestor

  Inwestor, szczególnie publiczny, choć nie tylko, prawie zawsze kieruje się jedynym kryterium - ceną. Zapomina się, z reguły, o kosztach eksploatacji i późniejszych remontów. Zdarzają się inwestorzy, którzy zaraz po upływie gwarancji planują pierwsze przemalowanie i uważają takie podejście za normalne. Trwałość i jakość, a także uzbrojenie w sprzęt wykonawcy, jego doświadczenie w podobnych pracach i kwalifikacje zatrudnionego przez niego personelu powinny stanowić równie ważne kryteria jak cena. Przy ogłaszaniu przetargów na prace antykorozyjne, chlubny wyjątek stanowi malowanie mostów. Dzięki inicjatywie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów (IBDiM), zawsze na dużych obiektach, a czasami na średnich i małych pojawiają się dodatkowe wymagania, takie jak: konieczność posiadania świadectwa ukończenia trzystopniowego kursu "Projektowanie i nadzór nad wykonaniem antykorozyjnych zabezpieczeń na stalowych konstrukcjach" przez przynajmniej jednego pracownika i zalecenie stosowania zestawu farb posiadającego rekomendację ITB, referencje z porównywalnych obiektów itp.


  1367historia_001.jpg

  Fot. 1. Pułapki wodne są nadal często spotykanym błędem konstrukcyjnym.


  1367historia_002.jpg

  Fot. 2. Złe przygotowanie powierzchni do malowania to jedna z najczęstszych przyczyn reklamacji.


  1367historia_003.jpg

  Fot. 3. Tego raczej nie pomalował fachowiec.


  Nie wchodząc zbyt szczegółowo w proces inwestycyjny, inwestor lub jego klient jest z reguły odpowiedzialny za późniejszą eksploatację obiektu. Inwestor zatem może mieć wpływ na ewentualne reklamacje zarówno na etapie budowy poprzez nadmierne ograniczanie środków na inwestycję, skazując się z reguły na słabszych wykonawców i gorsze materiały, jak również w późniejszym okresie przez nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących np. okresowych przeglądów lub określonej technologii konserwacji.


  Projektant

  O nader częstych błędach w projektowaniu zabezpieczeń antykorozyjnych pisaliśmy już wcześniej ("Lakiernictwo Przemysłowe" nr 6/74). Przypomnę tylko te najważniejsze, najczęściej generujące reklamacje:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...