• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 4


    Przekazanie odpadów odbiorcom


    Pamiętajmy, że odpady można przekazywać wyłącznie podmiotom, które mają pozwolenie na zbieranie odpadów o kodach dokładnie takich, jakie chcemy przekazać. Przekazanie odpadów firmie nieposiadającej stosownego pozwolenia, poza ryzykiem nałożenia kary, powoduje też to, że nie zdejmuje z nas odpowiedzialności za odpad, nawet jeżeli znajdzie się on już poza naszym terenem.

    Zgodnie z przepisami, koszt zagospodarowania odpadów ponosi ich wytwórca. Za pozbycie się większości odpadów poprodukcyjnych trzeba będzie zapłacić, ale są również takie, które możemy sprzedawać firmom, które zajmują się ich przetwarzaniem. Pamiętajmy jednak, że sprzedaż odpadów wobec prawa środowiskowego jest niczym innym niż przekazaniem odpadu przez wytwórcę innemu podmiotowi celem ich dalszego przekształcenia i podlega takim samym wymogom formalnym. Nawet jeżeli odpad sprzedajemy, to podmiot kupujący musi mieć pozwolenie na zbieranie odpadów, a przekazanie odpadu dokumentujemy kartą przekazania.


    Odpady komunalne w firmach


    Praktycznie w każdej firmie produkcyjnej znajduje się pojemnik na odpady komunalne. Do takiego pojemnika powinny trafiać wyłącznie odpady związane z działalnością socjalno- bytową pracowników. Nie wolno natomiast umieszczać w nim odpadów produkcyjnych, a w szczególności jakichkolwiek odpadów niebezpiecznych. Do bardzo często popełnianych błędów w firmach należy również wrzucanie do pojemników na odpady komunalne zużytych żarówek, świetlówek i drobnego sprzętu elektrycznego. Postępowanie takie jest niezgodne z prawem i grozi wysokimi karami w przypadku wykrycia.

    Ustawa o odpadach przewiduje bardzo dużą rozpiętość kar za nieprawidłowe postępowanie z odpadami. W firmach produkcyjnych najczęściej kary są nakładane za brak wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych, nieprawidłowe przechowywanie odpadów i przekazywanie odpadów podmiotom nieposiadającym odpowiednich pozwoleń. Najwyższe kary natomiast grożą za gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi w sposób zagrażający środowisku lub zdrowiu i życiu ludzi. W takiej sytuacji kary finansowe mogą być bardzo dotkliwe, a ustawa przewiduje również możliwość odpowiedzialności karnej włącznie z ograniczeniem wolności dla osób naruszających przepisy (właściciel lub osoby reprezentujące firmę).


    [1] Dz. U. 2014, poz. 1973 Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów

    [2] Dz. U. 2001, poz. 627 Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska

    [3] Dz. U. 2014, poz.1923 Rozporządzenie Ministra Środowiska z 9 grudnia 2014 roku w sprawie katalogu odpadów.


    Michał Deka

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Trevor 1 ponad rok temu Sporo przydatnych rzeczy w kontekście gospodarowania odpadami można znaleźć w sklepie Skladuj24, z którego regularnie korzystamy. Polecam!
      oceń komentarz zgłoś do moderacji

    WYDANIE 3(95)/2015

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne