• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(96)/2015

  Artykuły branżowe

  Wydarzenia

  Lakiernictwo Proszkowe

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 3
  Rynek farb i lakierów w Europie utrwalał się przez wiele lat. Dojrzały rynek zachodnioeuropejski został zdominowany przez największych światowych graczy rynkowych, podczas gdy na rynku krajów środkowoeuropejskich rozwinęła się grupa przedsiębiorców z klasy średniej realizujących popyt klientów z wszystkich rozwijających się segmentów.

  Badanie przeprowadzone przez firmę IRL daje pogląd na rozwój rynku do 2018 roku  Największy rynek farb i lakierów w zachodniej Europie nadal należy do Niemiec. Stanowi on prawie jedną czwartą całego europejskiego rynku farb i lakierów jeśli chodzi o wielkość popytu.

  Najmniejsze rynki w zachodniej Europie, Irlandia i Norwegia, należą do tych, które rozwijają się najszybciej. W prognozie do 2018 roku szacuje się, że rynek irlandzki i norweski rozwinie się, odpowiednio, o 2,9% i o 3,3%. Irlandia, chociaż bardzo odczuła kryzys finansowy, zakończyła już program pomocowy i oczekuje się, że jej aktywność przemysłowa będzie systematycznie rosła. Norwegia, w celu znalezienia nowych dostawców, zwiększyła w 2013 roku ilość licencji wydawanych na odwierty ropy naftowej z Morza Północnego. Zwiększenie aktywności w tej dziedzinie wywołało afekt fali, pozytywnie wpływając na inne sektory gospodarki norweskiej. Ocenia się, że w szacowanym okresie tylko rynek farb ochronnych w tym kraju będzie wzrastał rocznie o około 3,3%.


  Wielkość popytu: Zjednoczone Królestwo wyprzedza Francję


  Zjednoczone Królestwo pozostaje wśród pięciu największych rynków Europy Zachodniej. Co więcej, jest ono jednym z najszybciej rozwijających się rynków w regionie, z przewidywanym wzrostem w prognozowanym okresie wynoszącym około 2,8% rocznie. Na koniec 2013 roku, sprzedaż farb architektonicznych rosła przez 7 miesięcy z rzędu. Przyczynił się do tego częściowo wzrost zaufania klientów. Zjednoczone Królestwo odnotowało szybszy wzrost gospodarczy niż wcześniej zapowiadano. Przewiduje się, że pod względem wielkości popytu przed 2018 rokiem rynek farb i lakierów Zjednoczonego Królestwa wyprzedzi Francję.


  Północ i południe - inna perspektywa


  Kraje Europy Zachodniej, w których w prognozowanym okresie oczekiwano najmniejszego wzrostu, np. Włochy (1,4%), Hiszpania (1,6%) i Grecja (1,4%) również są krajami, w których odnotowano najbardziej dramatyczne skutki światowego kryzysu gospodarczego. Mimo to, Włochy pozostały jednym z największych rynków narodowych w zachodniej Europie. W skali świata są one liderem na rynku farb i lakierów do przemysłowej obróbki drewna, z czego słyną na całym globie.

  Kraje nordyckie natomiast nadal charakteryzują się dużym popytem na technologie przyjazne środowisku. W tym regionie świata farby i lakiery na bazie wody mają wyjątkowo wysoki udział w rynku w porównaniu z resztą Europy.


  1605farby_001.jpg

  Rynek farb i lakierów do zastosowań architektonicznych jest największym europejskim rynkiem farb i lakierów. Źródło: IRL

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...