• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3
    Po wieloletnich pracach badawczych i próbach stało się: opracowany w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Fraunhofera (Fraunhofer IPA) bezpistoletowy system lakierowania proszkowego TransApp® zaczyna funkcjonowanie w praktyce. Umożliwia to niedawno zawiązana współpraca partnerska pomiędzy IPA oraz austriackim Przedsiębiorstwem Budowy Urządzeń Längle sp. z o.o. Za sprawą technologii TransApp® rynek lakierów proszkowych wzbogaci się o wyjątkowo elastyczną oraz ekonomiczną technologię.

    Premiera bezpistoletowego systemu lakierowania proszkowego TransApp®



    Zaczynając od pierwszych modeli roboczych, aż do pełnej dojrzałości produktu do wypuszczenia na rynek, technologia lakierowania proszkowego TransApp® była w ostatnich latach nieustannie rozwijana przez zespół badawczy zgromadzony wokół Markusa Cudazzo w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Fraunhofera w Stuttgarcie. W ramach współpracy z firmą Längle sp. z o.o. projektowane są obecnie urządzenia pod indywidualne potrzeby klientów, które pozwalają na błyskawiczne powleczenie najmniejszej przestrzeni lub w przypadkach, w których wymagana jest duża elastyczność pod względem zakresu produktów oraz zmiany koloru. Nie bez znaczenia w obliczu bieżących, głęboko sięgających przemian w zakresie wymogów produkcyjnych (hasło "Przemysł 4.0" ) są dzisiejsze poszukiwania nowych koncepcji umożliwiających szybką reakcję na krótszy żywot modeli, rosnącą liczbę wariantów oraz trudno przewidywalne wielkości produkcyjne. Wyjątkowo elastyczna i modułowa technologia TransApp® może tu, w wielu przypadkach, zaoferować atrakcyjne rozwiązania.

    Pierwotnie przewidziana do celów szybkiego lakierowania proszkowego płaskich materiałów substratowych, jak rolki, Blechplatinen lub płyty/panele drewnopochodne, technologia TransApp® obejmuje - dzięki dalszemu technologicznemu rozwojowi w IPA w kierunku ściślej dopasowanych zastosowań - zdecydowanie więcej obszarów: lakierowanie drutów w sposób ciągły, proszkowanie drobnych elementów w formacie miniaturowym, aplikację o dużej prędkości opakowań kosmetyków, całościowe pokrywanie metalowych płotów oraz jednostronne części grzejników, jak również zintegrowane montażowo powlekanie elementów mebli biurowych. To jedynie kilka przykładów dla zastosowań bezpistoletowej technologii lakierowania proszkowego jako alternatywy do klasycznej technologii EPS.


    Fakty: technologia TransApp®

    - Bezpistoletowy system aplikacyjny

    - Szybkość procesów do ponad 1 m/s

    - Skrajnie kompaktowa konstrukcja

    - Elastyczny system modułowy

    - Błyskawiczna zmiana koloru

    - Minimalne zużycie energii i sprężonego powietrza

    - Równomierna grubość warstwy

    - Stabilne rezultaty powlekania (lakierowania)

    - Trwały


    1574elastyczna_001.jpg

    Bardzo wysoki współczynnik przenoszenia proszku umożliwia błyskawiczne lakierowanie.


    System bezpistoletowy


    Aby zaaplikować proszek bez użycia pistoletu, technologia TransApp® posługuje się od dawna znanym prawem fluidyzacji elektrostatycznej. Lakier proszkowy jest przetłaczany za pośrednictwem strumienia powietrza przez porowate podłoże i doprowadzany do stanu pseudopłynnego oraz ładowany elektrostatycznie elektrodą o wysokim napięciu. Dopiero, gdy uziemione detale lakiernicze znajdą się nad fluidyzatorem, proszek jest przyciągany do góry przez pole elektryczne na lakierowany element. Proszek, który się nie oddzieli, opada w większości z powrotem do fluidyzatora, tak że straty spowodowane oversprayem są minimalne.

    Tagi: KABE, TransApp,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(95)/2015

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne