• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Automaty dla przemysłu meblarskiego do lakierowania płaskich detali


    Nowoczesne, w pełni automatyczne, ale w wersji ekonomicznej – dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw – urządzenia przeznaczone do lakierowania płaskich elementów stały się hitem tegorocznych targów Drema w Poznaniu. Projektuje je i konstruuje polska firma Unison.


    Pierwszym skonstruowanym trzy lata temu przez firmę Unison automatem lakierniczym było jednotrawersowe urządzenie dla przemysłu meblarskiego o nazwie UNI-ONE, przeznaczone do lakierowania elementów płaskich, takich jak drzwi, futryny, fronty, czyli detali, których maksymalna wysokość nie przekracza 10 cm. Założeniem projektantów było stworzenie urządzenia, które ma nie tylko dorównywać jakością zachodnim odpowiednikom, ale standardowo wyposażone ma zostać w dodatkowe funkcje, a przy tym ma być tańsze od automatów produkowanych przez zagraniczne firmy. I to się udało. Za pomocą automatów firmy Unison nanoszone mogą być wyroby wodne, wodne UV, a także rozpuszczalnikowe (po uzyskaniu certyfikatu EX, który oznacza, że urządzenie spełnia wymagania przeciwwybuchowe). W standardowym urządzeniu zastosowano mechaniczne podnoszenie ramion z pistoletami, układ kontroli położenia taśmy czy układ czyszczenia wałów transportera. Zastosowano również układ odzysku lakieru, który nie ma żadnych ruchomych części, stabilny jest także układ napędu. Dzięki temu prace serwisowe ograniczają się do minimum, a brak części podlegających okresowej wymianie czyni eksploatację bardzo tanią.

    1028ebk_001.jpg

    Maszyna Uni-One Eco.


    Na uwagę zasługuje również rozwiązanie, jakie ułatwia pracę automatu, czyli skaner detali, który sam rozpoznaje wymiary elementu, dzięki czemu proces malowania jest ekonomiczny. Intuicyjne oprogramowanie i czytelny interfejs powodują, że automat może obsługiwać osoba niemająca dużego doświadczenia w pracy na podobnych maszynach. Cała obsługa polega na zadaniu prędkości pracy oraz kilku innych czytelnych parametrów. Resztą zajmuje się maszyna, dostosowując pozostałe parametry do konkretnych trybów pracy. Powietrze nadmuchowe do kabiny przechodzi przez dwa stopnie filtracji, wyłapując większość zanieczyszczeń mogących dostać się na powierzchnię lakierowanych elementów. Wyrzucane z komory przechodzi przez trzy stopnie filtrujące. Dodatkowo, układ elektroniczny dba o odpowiednie prędkości powietrza zasysanego i wyrzucanego z komory. Układ filtracji może też zostać zmieniony na układ z filtrem wodnym. Po udanym debiucie pierwszej maszyny i pozytywnych opiniach lakierników, zaczęły napływać kolejne zlecenia. Jednocześnie pojawiały się pytania o automaty dla mniejszych przedsiębiorstw. Tak powstała maszyna

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...