• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 3

    Mechaniczna obróbka drewna a ochrona środowiska


    Podczas mechanicznej obróbki drewna powstają odpady w postaci kawałków drewna, wiórów i trocin oraz następuje emisja pyłów do powietrza. Frakcja powstających odpadów, jak i frakcja emitowanego pyłu, zależy głównie od rodzaju obrabianego materiału (drewno liściaste, drewno iglaste, płyty mdf, płyty wiórowe), jak i rodzaju obróbki (cięcie, struganie, frezowanie, szlifowanie).


    Podczas mechanicznej obróbki drewna powstaje również znaczne natężenie dźwięku powodujące przekroczenia dopuszczalnych wartości zarówno na stanowisku pracy, jak i poza terenem, na którym zlokalizowany jest zakład produkcyjny.

    Jak należy postępować, aby wpływ mechanicznej obróbki drewna na środowisko był jak najmniej uciążliwy?


    Po pierwsze

    , bardzo ważne jest właściwe planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Zanim inwestor zdecyduje się na kupno lub dzierżawę terenu z przeznaczeniem na produkcję, której jednym z ogniw technologicznych jest mechaniczna obróbka drewna, powinien bardzo wnikliwie rozważyć przydatność tego terenu z uwagi na jego lokalizację. W pierwszej kolejności należy sprawdzić jaki jest zapis dla interesującej nas działki i działek sąsiednich w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku planu w studium uwarunkowań i zagospodarowania terenu. Informacja ta powinna upewnić inwestora, że działalność, którą zamierza prowadzić, nie koliduje z zaplanowaną funkcją terenu w dokumentach planistycznych. Funkcja terenów sąsiednich jest również ważna. W momencie planowania możemy wybrać teren sąsiadujący z terenem o funkcji mieszkalnej lub produkcyjnej czy usługowej. W przypadku istnienia sąsiedniego terenu o funkcji mieszkalnej musimy się liczyć z dopuszczalną wartością natężenia dźwięku na poziomie 50 dBA - w dzień i 40 dBA - w porze nocnej. Sytuacja taka najczęściej eliminuje możliwość eksploatacji zakładu na trzeciej zmianie (w porze nocnej) i powoduje konieczność zastosowania drogich rozwiązań zmniejszających poziom natężenia dźwięku w dzień.

    W przypadku zakładów już istniejących i emitujących nadmierny poziom natężenia dźwięku pozostaje konieczność zastosowania:

    - tłumików akustycznych,

    - obudów dźwiękoizolacyjnych wentylatorów (cyklonów, filtrów),

    - ekranów dźwiękochłonnych,

    - nowocześniejszych obrabiarek o niższej emisji hałasu.


    Po drugie, z uwagi na ochronę środowiska, oprócz właściwej lokalizacji, bardzo ważne jest właściwe zaprojektowanie instalacji odpylającej i dobór końcowych urządzeń odpylających. Istotne jest, by właściwie zaplanować hermetyczny odbiór trocin powstających w urządzeniu odpylającym, aby uniknąć, jak to się często zdarza, wtórnej niezorganizowanej emisji pyłu. Proces technologiczny należy tak zaplanować, aby mechanicznej obróbce poddawać materiał nieimpregnowany i niepolakierowany, co umożliwi wykorzystanie odpadów (kawałków drewna, trocin, wiórów, brykietów z trocin) jako paliwa. Odpady te [KOD 03 01 05] w postaci trocin, wiórów, ścinek, drewna z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych można również przekazywać (sprzedawać) osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym do wykorzystania jako paliwo lub jako podściółka przy hodowli zwierząt. Natomiast odpady płyty wiórowej i forniru, inne niż wymienione w 03 01 04 można przekazać osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym, ale tylko do wykonywania napraw i konserwacji. W przypadku odpadów powstających z materiału zaimpregnowanego, polakierowanego sposób postępowania jest zupełnie inny i kosztowny. Odpady te najczęściej zaliczają się do odpadów niebezpiecznych o kodzie 03 01 04 i mogą być spalane tylko w specjalnych kotłach, co powoduje, że należy je przekazać do odpowiedniego zakładu posiadającego stosowne pozwolenie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...