
Naturalna okleina modyfikowana dla producentów mebli, stolarki otworowej i podłóg
Ekologia - słowo tak szeroko pojęte, bo dziś dotyczy większości dziedzin naszego życia. Jako potencjalni klienci chcemy kupować wszystko co ekologiczne, bo to oznacza równocześnie zdrowe, modne, przyjazne dla środowiska, nowoczesne. Z identyczną sytuacją mamy do czynienia na rynku meblarskim.
Galerię oklein naturalnych modyfikowanych Venital można zobaczyć na stronie internetowej www.italcolor.pl. Zawiera ona pliki w wersji PDF i JPG, które można importować do programów projektowych, np. CAD KUCHNIE, PLANIT, PRO100. Dostępne są również przykładowe wizualizacje z wykorzystaniem oklein VENITAL.
Wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku konsumenckiego na drewno egzotyczne oraz pochodne tego szlachetnego materiału spowodowało powstanie okleiny naturalnej modyfikowanej. W obronie wycinki egzotycznych gatunków drzew stworzono produkt alternatywny, dzięki któremu zaspokojono nieograniczone wymagania architektów, spełniając równocześnie rosnące oczekiwania konsumenta.
Firma ITALCOLOR, oprócz standardowej oferty lakierów, bejc, narzędzi do obróbki drewna, materiałów ściernych i klejów, oferuje potencjalnym klientom również naturalną okleinę modyfikowaną VENITAL spełniającą normy dyrektywy unijnej emisji formaldehydów dla klasy E1, poszukiwaną w środowisku producentów mebli, stolarki otworowej i podłóg.
Surowcem do produkcji naturalnych oklein modyfikowanych jest w 70-80% drewno gatunku ayous i topola, pozyskiwane z plantacji, na których przeprowadza się kontrolowaną wycinkę drzew. Obwodowo skrawane dłużyce pochodzące z górnych partii pnia, z których usuwa się sęki, przebarwienia i inne wady drewna, po wstępnym przesuszeniu, barwi się przez całą strukturę (barwniki stanowią 1-2%). Następnie pokrywa się obustronnie klejem (klej stanowi 15-25%), układa się w stosy w specjalnych formach w postaci bloku i prasuje. Podczas tego procesu formuje się dany rysunek drewna, który chcemy uzyskać. Ostatnim etapem jest poprzeczne skrawanie otrzymanego bloku na arkusze. W rezultacie takiego procesu powstają forniry odwzorowujące fornir naturalny pozyskany metodą tradycyjną z danego gatunku drewna. Oprócz tego, pozyskuje się również fornir, który nie ma odzwierciedlenia w naturze i jest rezultatem fantazji projektantów w celu zaspokojenia potrzeb konsumenta. Dzięki procesowi modyfikacji uzyskuje się niemal całkowitą powtarzalność wzoru usłojenia i koloru wybarwienia oraz minimalizuje się odpad.
Komentarze (0)