• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Praktyczny przykład wyjaśnia przebieg projektu, który podzielony jest na jasno zdefiniowane i przejrzyste etapy. Producent precyzyjnych elementów technicznych z tworzyw sztucznych planuje zainwestować w nową instalację lakierniczą. Opisany przebieg projektu w wyraźny sposób przedstawia strategię działania w poszczególnych fazach projektu w celu osiągnięcia optymalnego rezultatu.


    Ze względu na rosnącą produkcję u producenta precyzyjnych elementów technicznych z tworzyw sztucznych przy lakierowaniu periodycznym (partiami) występują problemy związane z powierzchnią i zdolnością produkcyjną. Ponadto, istnieje wymóg większego udziału lakierowania automatycznego. Z tych powodów planowana jest budowa nowej automatycznej instalacji lakierniczej. W ramach wstępnego opracowania koncepcyjnego powinno zostać najpierw jasno ustalone czy i w jakim zakresie należy projekt realizować. Przebieg projektu podzielony jest przez Fraunhofer IPA na jasno zdefiniowane i przejrzyste fazy. Konieczne jest szybkie i pewne oszacowanie alternatyw technologicznych (np. efektywność energetyczna instalacji, wybór urządzeń natryskowych, stanowisko prac wstępnych, koncepcje utrzymania czystości, rozplanowanie saniowego transportu podłogowego, typ instalacji i wiele innych). W tym celu podczas planowania wykorzystywany jest wspomagany komputerowo system „CoaTway”. Przy jego pomocy w każdej fazie planowania wspomniane alternatywy technologiczne, a także wyniki pośrednie, oceniane są pod względem techniczno-ekonomicznym.

    928ep01.jpg

    Stosując system planowania „CoaTway”, można podczas planowania procesów lakierniczych

    w wyraźny sposób przedstawić strategię działania.

    Źródło: Fraunhofer IPA


    Faza planowania 1: koncepcja/pobranie wartości aktualnych

    Faza ta obejmuje m.in.:

    - zestawienie możliwości produkcyjnych (spektrum elementów),

    - słabe punkty obecnego stanu (np. reklamacje),

    - wymagania odnośnie logistyki elementów w całym strumieniu produkcyjnym (np. czasy procesu, stopień suszenia),

    - dane specyficzne dla zastosowanych materiałów (lakierów),

    - parametry aktualnego procesu powlekania.


    Ogólny zarys: Zazwyczaj planowanie koncepcji przebiega w instytucie Fraunhofera w ten sposób, że bezpośrednio po opracowaniu zarysu alternatywnych technologii przechodzi się do dokładniejszego projektu.

    Użytkownik instalacji życzył sobie jednak, aby podstawowe decyzje dotyczące możliwości wykonania projektu oraz jego zakresu zapadły jak najszybciej. Dlatego najpierw opracowano ogólny zarys, który jest niezwykle istotny ze względu na dalszy rozwój prac.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...