• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(85)/2013
  Strona 1 z 3

  Wielkie możliwości dzięki automatyzacji procesu malowania proszkowego

  Automatyzacja procesu lakierowania to już wręcz konieczność, by sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez klientów. Zalet w pełni automatycznej linii do malowania proszkowego jest wiele. Docenili je również pracownicy firmy Polimita z Torunia, w której od połowy roku funkcjonuje nowoczesna malarnia wyposażona w automatyczny system lakierniczy firmy Nordson.

  Historia firmy Polimita wiąże się z firmą Waran, która zajmuje się projektowaniem, produkcją, montażem reklam, konstrukcji reklamowych i elementów identyfikacji wewnętrznej i zewnętrznej. Jednym z etapów ich produkcji jest właśnie lakierowanie, stąd na potrzeby tej firmy zdecydowano się na stworzenie osobnego przedsiębiorstwa. Waran jest głównym klientem nowej lakierni, ale z założenia ma ona oferować usługi w zakresie wysokojakościowego malowania proszkowego.

  Centrum proszkowe HDLV Powder Port.

  Projekt linii opracowany został przez firmę Moldow, z zastosowaniem kabiny lakierniczej firmy Nordson oraz technologią chemicznej obróbki firmy Henkel. - Szczególny nacisk położyliśmy na etap przygotowania detali przed malowaniem, to jest zabezpieczenia antykorozyjnego - mówi Wiesław Jasiński, współwłaściciel firmy Polimita. - Proces mycia i odtłuszczania detali z jednoczesnym fosforowaniem cyrkonowym odbywa się w ośmiostrefowej myjce natryskowej w oparciu o produkt Bonderite CC-42. Ta nowo wprowadzana w Polsce technologia pozwala uzyskać o 50 proc. lepsze zabezpieczenie antykorozyjne w porównaniu do stosowanego dotychczas powszechnie fosforanowania żelazowego na stali i ponad dwukrotnie lepsze dla detali aluminiowych.  Wnętrze tunelu przygotowania powierzchni.

  Innowacyjne przygotowanie powierzchni - możliwy jest proces nanoceramiki - w połączeniu z nowoczesnym, automatycznym malowaniem w kabinie proszkowej ColorMax firmy Nordson (patrz ramka) gwarantuje uzyskanie produktu końcowego o wysokich walorach estetycznych i długotrwałej użyteczności. Na każdym manipulatorze znajduje się po pięć automatycznych pistoletów. Oprócz tego, dwa ręczne służą do domalowywań. Ponadto, do malowania krótkich serii służy kabina ręczna wyposażona również w aplikację Nordsona. Zastosowane nowatorskie technologie są chronione patentami korporacji Nordson. Najnowsze procesy i technologie umożliwiają bardzo szybką zmianę kolorów farb proszkowych, co jest istotne dla czasu i kosztów zleceniodawcy w przypadku malowania krótkich serii detali. Ma to szczególne znaczenie w związku z usługowym profilem działalności lakierni. Linia umożliwia malowanie elementów stalowych, aluminiowych i ocynkowanych o maksymalnych wymiarach: długość 7000 mm, wysokość 2000 mm, szerokość 600 mm.

  Tagi: Nordson,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...