• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 1 z 7
    Śruty cięte z drutu miały w Polsce wielkie znaczenie, gdyż były praktycznie jedynymi śrutami produkowanymi w kraju. Należy jednak zauważyć, że ich jakość odbiegała znacznie od wymagań ówczesnych norm.

    Śruty cięte z drutu stalowego, charakterystyka, zastosowanie i znaczenie



    Na rynku funkcjonuje dziś wielu producentów śrutu, którzy jednak nie zawsze mają świadomość, jaki powinien być śrut od strony zastosowań i wymagań jakościowych. Wszelkiego rodzaju śruty cięte z drutu stalowego, nierdzewnego, z metali kolorowych (miedzi, cynku, aluminium) i ich stopów są produkowane w bogatym asortymencie, zwłaszcza w Ameryce i krajach Dalekiego Wschodu. Istnieje w Polsce szereg stereotypowych opinii o śrucie ciętym z drutu, które nie do końca są prawdziwe i dotyczą śrutów nietrzymających standardów jakościowych produkowanych pokątnie. Sytuację gmatwa też agresywny marketing pojawiających się w Polsce filii firm zagranicznych.


    Śrut cięty z drutu stalowego CCW


    Powinien on być wytwarzany z wysokiej jakości drutu patentowego, a każde ziarno cięte na długość w przybliżeniu równe jego średnicy. W razie potrzeby kulowania cząstki są wstępnie kondycjonowane (zaokrąglane) w celu usunięcia ostrych krawędzi powstałych podczas procesu cięcia. Surowe procedury kontroli jakości muszą być przestrzegane przy produkcji i we wszystkich specyfikacjach branżowych na śruty cięte z drutów stalowych. Ziarna śrutu stalowego są skrawne w początkowym okresie jego stosowania z powodu ostrych krawędzi powstałych w procesie cięcia. Jednak, gdy śruty cięte z drutu nie są pożądane z ostrymi krawędziami, które są szkodliwe np. dla procesu kulowania, tj. w procesie przedłużania czasu życia zmęczeniowego detalu lub wyrobu, muszą zostać usunięte w procesie wstępnym, zwanym kondycjonowaniem. Kondycjonowanie ziaren śrutu z drutu ciętego (CCW) jest zwykle wykonywane w trzech stopniach: G1 - normalny, który spełnia wymagania specyfikacji kształtu SAE J441, bardziej zaokrąglony G2 oraz specjalny G3, który spełnia wymogi specyfikacji przemysłu lotniczego, jak np. AMS 2431*.

    Śrut cięty z drutu stalowego wykazuje najwyższą spójność cząstki, tj. jego wielkość, kształt, gęstość i twardość pośród powszechnie stosowanych śrutów metalowych. Analiza obrazu śrutu ciętego CCW została przeprowadzona na tle różnych śrutów staliwnych i żeliwnych o równoważnych rozmiarach. Zmienność wielkości śrutów odlewanych (okrągłych) jest 1,5 raza większa niż śrutów ciętych z drutu. Wyniki analizy kształtu (okrągłości) śrutów ciętych CCW były dwa razy bardziej spójne niż równoważne wielkości śrutów odlewanych. Gęstość śrutu ciętego z drutu jest taka sama jak w przypadku zwykłego śrutu z wysokowęglowej stali (7,8 g/ml). Ze względu na dużą liczbę wad wewnętrznych śrutów staliwnych (lanych), ich gęstości mogą po użyciu wynosić nawet 7,0 g/mililitr, tj. ponad 10% mniej niż śrutu ciętego z drutu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...