• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 20 minut

    Strona 1 z 9

    Kwaśny węglan sodu (soda) nowoczesnym proekologicznym ścierniwem do obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni


    Jedną z proekologicznych technologii oczyszczania powierzchni i coraz szerzej stosowaną, jest pneumatyczna sucha i mokra (z dyszą zraszającą) obróbka strumieniowo-ścierna z użyciem kwaśnego węglanu sodu, zwanego też sodą i wodorodwuwęglanem sodu, stosowana od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, głównie w USA.


    Za granicą soda posiada nazwy: baking soda, bicarb, bicarbonate of soda, carbonic acid, monosodium salt, carbonic acid sodium salt (1:1), col-evac, cooking soda, jusonin, melon, mono sodium carbonate, monosodium hydrogen carbonate, nahcolite, NEUT, soda mint, sodium acid carbonate, sodium bicarbonate, sodium hydrocarbonate, sodium hydrogen carbonate, solu dal, nie licząc nazw handlowych. Wodorowęglan sodu jest stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych metod usuwania powłok preparatami chemicznymi oraz miękkich proekologicznych ścierniw (łupin orzecha, plastikowych, piankowych, granulatu szklanego, suchego lodu, kulek szklanych i ceramicznych). Soda oczyszczona w procesie usuwania powłok może być stosowana z wodą lub bez niej. Stosowane jest zraszanie dyszą zraszającą lub w wodzie ciśnieniem lub jako system WUDU w strumieniu wody pod ciśnieniem 200 barów z szybkością przepływu wody 20 litrów/min, która działa jako środek tłumiący pylenie, a suche ścierniwo zasysane jest inżektorowo ze zbiornika. Strumień sprężonego powietrza pod ciśnieniem dostarcza ziarna wodorowęglanu sodu do dyszy, gdzie miesza się ze strumieniem wody. Strumień sody z wodą uderza w powierzchnię starych powłok, rozdrabnia je i odrywają się one od podłoża. Woda pochłania też ciepło wytwarzane w procesie obróbki strumieniem ściernym, zmniejsza ilość pyłu w powietrzu i pomaga w usuwaniu zdegradowanej powłoki z powierzchni.


    1372do_001.jpg

    Fot. 1. Wygląd ziaren sodowych.


    Ścierniwo sodowe jest bardzo miękkie (2,5 wg Mohsa), lekkie (2,2 kg/dcm3) o ciężarze nasypowym (1 kg/dcm3) i z tego powodu jest zaliczane do ścierniw miękkich. Jest ścierniwem jednorazowego użytku, gdyż rozbija się po jednym użyciu. Dzięki możliwości zastosowania sody do czyszczenia stali zwykłej i nierdzewnej, metali kolorowych i ich stopów, drewna, tworzyw sztucznych, laminatów i kompozytów i szkła jest ścierniwem uniwersalnym. Unikalnymi własnościami sody są: rozpuszczalność w wodzie oraz niezawieranie w sobie toksycznych składników, takich jak krystaliczna krzemionka, metale ciężkie i związki trujące, jest akceptowana przez BHP i ochronę środowiska, pozwala zaliczyć ją do ścierniw ekologicznych. Soda i jej roztwory emulgują tłuszcze, smary i płyny technologiczne (chłodziwa), nie wywołują reakcji z podłożem w temperaturze poniżej 49-70°C, a dzięki właściwościom buforowym mogą jej roztwory być czynnikiem antykorozyjnym (pasywującym) i pożądanym w ściekach oraz zbiornikach do ich neutralizacji.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...