• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Standardowe farby rozpuszczalnikowe od wielu lat stosowane są w przemyśle. Wraz z rozwojem technologii, wymogami ochrony środowiska i nowych przepisów europejskich o obniżeniu emisji LZO zaczęto wprowadzać farby wodorozcieńczalne.

    Farby wodorozcieńczalne i nie tylko



    Początkowo farby wodorozcieńczalne nie były zbyt popularne w branży przemysłowej ze względu na swe ograniczenia kolorystyczne oraz ich długi czas schnięcia. Jednak na przestrzeni lat na rynku pojawia się coraz więcej propozycji kolorystycznych - od standardowych kolorów z palety RAL po NSC, BS oraz metaliki w różnych stopniach połysku (przykłady na zdjęciach).

    Wraz z ideą firmy AkzoNobel "Every color is Green" CROMADEX wprowadził do swojej szerokiej oferty produktów farby wodorozcieńczalne 1K i 2K, których głównym rozpuszczalnikiem jest woda.


    1491dla_001.jpg

    Butle po obróbce strumieniowo-ściernej.


    1491dla_002.jpg

    Aplikacja podkładu 1K AQ58.


    Korzyści

    Najistotniejsze korzyści wynikające ze stosowania takich farb to przede wszystkim zmniejszenie emisji LZO, która zazwyczaj nie przekracza 35% ilości zawartej w nich wody.

    Ponadto możemy wymienić inne zalety farb wodorozcieńczalnych:

    - zmniejszenie ryzyka zagrożenia pożarowego,

    - dobre właściwości powłoki porównywalne z farbami rozpuszczalnikowymi,

    - farby wodorozcieńczalne podczas odparowywania wydzielają mniej uciążliwych i szkodliwych oparów, dzięki czemu zmniejsza się zagrożenie na ich wdychanie przez pracowników i zapewnia bezpieczeństwo podczas pracy,

    - redukcja ilości odpadów niebezpiecznych,

    - łatwiejszy i szybszy proces czyszczenia aplikacji.


    1491dla_003.jpg

    Aplikacja farby nawierzchniowej 1K AQ40 na farbę proszkową AkzoNobel.


    1491dla_004.jpg

    Aplikacja farby proszkowej AkzoNobel na podkład 1K AQ58.


    Produkty te znalazły swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, zaczynając od konstrukcji stalowych, aluminium, plastiku, szkła. Stosowane mogą być jako podkłady pod farby proszkowe oraz jako dekoracyjne wykończenie.

    Jednym z przykładów tzw. technologii mieszanej jest stosowanie wodorozcieńczalnych podkładów, a następnie pokrywanie detali farbami proszkowymi. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdziło się m.in. u producenta butli ciśnieniowych.

    Przykład technologii:

    1. Po obróbce strumieniowo-ściernej używany jest podkład CROMADEX AQ58 Primer One Pack Waterbased bazujący na żywicy akrylowej.

    2. Następnie stosuje się jedną z farb proszkowych AkzoNobel, przykład: SL624JR.

    3. W końcowym etapie, w celu oznaczenia butli, na farbę proszkową zastosowano farbę nawierzchniową wodorozcieńczalną AQ40 One Pack Waterbased Air Drying, która sprawdziła się pod względem przyczepności do powłoki proszkowej.


    1491dla_005.jpg


    Podsumowanie

    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, CROMADEX w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz produktów: począwszy od farb i podkładów rozpuszczalnikowych 1K i 2K, farb wodorozcieńczalnych (wspomnianych w artykule), systemów naprawczych, farb antygraffiti, po wszelkiego rodzaju formy zaprawkowe (paint stick, markery, podkłady w aerozolu). W ofercie CROMADEX, jako uzupełnienie oferty, są również aerozole na bazie żywic rozpuszczalnikowych (1K, 2K), jak i również żywicy wodorozcieńczalnej. Są one świetnym uzupełnieniem w miejscowych drobnych naprawach.

    Produkty te sprawdzają się w różnych procesach. Właściwie dobrane pozwalają na uzyskanie jak najlepszego efektu i trwałości powłoki.


    Akzo Nobel





    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(90)/2014

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne