• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4

    Komfortowa praca w mobilnej malarni ciekłej


    Projektowanie lakierni, w której malowane będą bardzo różne detale, różnorodnymi rodzajami farb, a do tego modele wyrobów oraz stosowane lakiery mogą ulegać zmianie w każdej chwili, w zależności od poszczególnych zleceniodawców, to spore wyzwanie. Malarnia taka musi być mobilna, łatwa w obsłudze, ale i spełniać wymagania jakościowe oraz rygorystyczne normy środowiskowe. Udało to się firmie EKOMAL, której to projekt i budowę lakierni ciekłej zleciła firma Addit.


    Addit jest producentem kontraktowym, dostawcą procesów i systemów części z blach oraz produktów, modułów, systemów, aparatury i maszyn. Posiada 18 lat doświadczenia w prowadzeniu dostaw na niezmiennie wysokim poziomie. Szerokiej grupie producentów aparatury, urządzeń i maszyn Addit oferuje produkcję na umowę oraz świadczenie usług. Kluczowe kompetencje firmy to produkcja wyrobów z blach, montaż oraz usługi, począwszy od opracowania projektu, aż do usług logistycznych. Dotychczas firma malowała detale w kooperacji z innym przedsiębiorstwem wynajmując kabinę, ale nie było to zbyt komfortowe rozwiązanie. - Dzisiaj liczy się wysoka jakość oraz czas dostawy do klienta, a lakiernia usytuowana poza głównym nurtem produkcji nie była w stanie sprostać rosnącym potrzebom - mówi Michał Gawrych, odpowiedzialny za pracę malarni proszkowej i ciekłej w firmie Addit. - Teraz, dzięki tej nowej inwestycji, mamy bezpośredni wpływ na wszystkie aspekty ważne w procesie malowania.


    Podstawową technologią lakierowania jest natrysk pneumatyczny lub HVLP.


    Projekt i budowę powierzono doświadczonej firmie EKOMAL. Lakiernię zlokalizowano w części istniejącej dużej hali o konstrukcji stalowej. Powierzchnia zajęta przez wyposażenie lakierni wynosi około 180 mkw. Z jednej strony lakiernia oddzielona jest ścianą od malarni proszkowej, z pozostałych stron znajduje się powierzchnia produkcyjno-magazynowa. Program produkcji dla lakierni stanowią różnego rodzaju elementy wykonywane usługowo dla bardzo wielu firm. Wyroby są malowane materiałami malarskimi specyficznymi dla poszczególnych grup wyrobów. Rodzaj wyrobów malowanych oraz stosowane lakiery mogą ulegać zmianie w zależności od poszczególnych zleceniodawców. Jednak wyszczególniono dwie podstawowe grupy wyrobów: przewidywane do lakierowania na transporcie podwieszonym krzyżowym oraz wyroby ciężkie, przewidywane do lakierowania na wózkach podłogowych kołowych, przesuwanych ręcznie po posadzce hali. Maksymalne wymiary elementu przenoszonego transportem podłogowym wynoszą - 4000 (długość) × 1000 (szerokość) × 2000 (wysokość) mm. Ciężar wyrobów maksymalny może wynosić 1500 kilogramów. Na transport podwieszony przewiduje się natomiast zawieszanie elementów lżejszych i są to: elementy kominków gazowych, wkłady kominkowe, obudowy różnego rodzaju, elementy płaskie. Maksymalna długość elementów może wynosić 4000 mm, maksymalna szerokość 1000 mm i wysokość 2000 mm. Dla obliczeń obciążenia transportu podwieszonego przyjęto 300 kilogramów na trawers o długości 4000 mm. Cały proces technologiczny przygotowania powierzchni poprzez mycie w roztworach wodnych, suszenie, lakierowanie farbami ciekłymi, suszenie materiałów malarskich odbywa w zabudowie obejmującej wszystkie urządzenia stanowiące wyposażenie lakierni.


    Tagi: Ekomal,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...