• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 8 z 10

    Nastąpiło zatem stosunkowo dobre ujednorodnienie powierzchni pod względem chropowatości. Jest to gwarancja dobrej i jednakowej na całej powierzchni detalu przyczepności powłoki malarskiej.

    Przykład innego odlewu aluminiowego po obróbce wibracyjnej i po malowaniu przedstawiono na rys. 8. Profilogram powierzchni tego odlewu po obróbce przy użyciu kształtek poliestrowych K30 AXK przedstawiono na rys. 9. Powierzchnia odlewu ma zatem wystarczająco rozwiniętą powierzchnię dla dobrej przyczepności powłoki malarskiej.

    W przypadku drobnych detali o skomplikowanym kształcie, ważne jest, aby kształtki ścierne docierały możliwie wszędzie i zapewniały jednakową przyczepność lakieru. Na rys. 10 pokazane są odlewy znalowe głównej części zamka błyskawicznego, który będzie poddany lakierowaniu.

    Na rys. 10a widoczne są nierówności i niejednorodności na powierzchni odlewu, które ograniczają prawidłowe nałożenie warstwy lakieru na ten element. Po zastosowaniu obróbki w drobnych kształtkach ściernych w urządzeniu rotacyjno-kaskadowym (rys. 10b) uzyskało się jednorodną i oczyszczoną powierzchnię z zaokrąglonymi krawędziami, która gwarantuje dobre i trwałe pokrycie lakierem.

    W przypadku pojemnikowej obróbki detali stalowych, najważniejsze jest załamanie ostrych krawędzi, odtłuszczenie i oczyszczenie powierzchni, które będą poddane lakierowaniu. W przemyśle motoryzacyjnym bardzo często stosuje się kataforezę, czyli nanoszenie specjalnych lakierów poliuretanowych z wykorzystaniem przepływu prądów nisko- i średnionapięciowych.

    Obróbka pojemnikowa zapewnia idealne przygotowanie powierzchni pod kataforezę. Bardzo istotna jest masowość tej obróbki, dzięki czemu w danym procesie przygotowywane są setki, a czasami tysiące detali jednocześnie. Przedmioty po obróbce pojemnikowej pokrywają się równomiernie lakierem, dzięki czemu powłoka jest bardzo odporna na uszkodzenia i warunki atmosferyczne.


    155611.jpg

    Rys. 7. Odlewy aluminiowe: a) przed obróbką, b) po obróbce, c) po malowaniu.


    155612.jpg

    Rys. 8. Klamka aluminiowa po obróbce wibrościernej (a) i po malowaniu (b).


    Obróbce pojemnikowej poddawane są różnorodne przedmioty z tworzyw sztucznych przed nakładaniem na ich powierzchnię powłok malarskich (rys. 12). Do ich obróbki stosuje się kształtki żywiczne poliestrowe o wysokiej skrawności (AXC, AX). Do obróbki obcasów z ABS stosuje się duże kształtki K30 lub K40. Na powierzchni obcasów podczas obróbki pojemnikowej następuje zaokrąglenie ostrych krawędzi (ograniczenie odpryskiwania lakieru), usunięcie warstewki silikonu oraz zwiększenie chropowatości powierzchni tworzywa. Poprawia to przyczepność lakieru, zaś usunięcie tworzywa z miejsc jego wtrysku umożliwia zmniejszenie grubości nakładanego lakieru z 50 do 30 µm [9]. Umocnienie powierzchni obcasów podczas obróbki w kształtkach wpływa dodatkowo korzystnie na zmniejszenie śladów obić podczas użytkowania obuwia. Producenci obcasów potwierdzili, że w przypadku obcasów, które były poddane obróbce wibrościernej ilość warstw lakieru zmniejszyła się z 4 do 2. Można powiedzieć, że zastosowanie obróbki w wygładzarkach pojemnikowych spowodowało 50% oszczędności w zużyciu lakieru.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...