• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(83)/2013

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    Przegląd inwestycji

    ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Robot - pomysł na wąskie gardło w lakierni


    Użycie robota gwarantuje nie tylko powtarzalność produkcji i niezmienną jakość. Zakup urządzenia daje szansę wdrożenia najlepszych metod mistrzów lakiernictwa, którzy mogą doskonalić procesy produkcji za każdym razem, ucząc maszynę najbardziej optymalnych metod aplikacji.


    Dla producentów z branży drzewnej, a zwłaszcza meblarskiej, to właśnie procesy lakiernicze okazują się najbardziej pracochłonne. Aplikacje bywają coraz trudniejsze, a oczekiwania klientów coraz to bardziej wyższe. Wąskie i gięte elementy generują też niemałe straty materiałowe przy pracach ręcznych, zwłaszcza podczas aplikacji drogich lakierów wodorozcieńczalnych. Debiut targowy firmy Lesta dowodzi, że nawet dla niewielkiego zakładu stolarki meblowej zakup robota jest rozsądnym posunięciem. Na targach DREMA 2013 w Poznaniu po raz pierwszy pojawiła się włoska firma Lesta Srl, producent robotów lakierniczych z Mediolanu. Prezentowany tam model został zakupiony przez firmę Fabryka Stołów i Krzeseł Drewnogal z miejscowości Żory.




    Proces samouczenia. Kontroler robota tworzy program oparty na trajektorii wiernie odwzorowanej na ruchach i sekwencjach natrysku lakiernika.

    - Od blisko ćwierćwiecza specjalizujemy się w produkcji niewielkich serii krzeseł i stołów - wyjaśnia powody zakupu robota LeBot R 500 A6 Krzysztof Piekarczyk, właściciel firmy Drewnogal. - Dlaczego na potrzeby niewielkiej firmy, zatrudniającej kilkanaście osób, zakup robota okazał się bardzo pożądany? Nasza dotychczasowa lakiernia ręczna była tzw. przysłowiowym wąskim gardłem. O nowych profesjonalnych lakierników trudno, a i koszty powiększenia załogi niemałe. Maszyna daje większe możliwości rozwoju, bo też jesteśmy dobrze przygotowani na poszerzenie porfolio produktów. Nasz park maszynowy poradzi sobie z obróbką drewna. Sami przecieramy drewno, mamy nawet mały tartak, suszarnię i komplet maszyn do formatowania elementów meblarskich. Interesowała nas więc wydajna maszyna do nowej lakierni, bo też z początkiem tego roku zmieniliśmy strategię produkcji i nastawiamy się na małoseryjną produkcję krzeseł z litego drewna.

    Robot trafił do Żor już 26 kwietnia. Dzień później zakończyła się jego instalacja. Model LeBot R 500 A6 to najpopularniejsza wersja, dedykowana zakładom oczekującym elastycznego podejścia na etapie lakierowania. Omawiany robot pracuje w 6 osiach, co gwarantuje optymalną aplikację lakieru na złożonych elementach meblarskich. Dzięki karuzeli możemy za pomocą różnych typów uchwytów umieszczać na niej wiele typów i kształtów produktów drewnianych, takich jak krzesła, stoliki, stelaże foteli, sof, elementy meblowe (płyty, fronty, szafki), galanterię drzewną lub nawet drzwi.

    Tagi: Lesta,

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik