• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(67)/2010

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 3

  Zastosowanie Bonderite CC 40 w firmie Norpe


  W celu zwiększenia ekonomiczności i jakości powłoki konwersyjnej, przedsiębiorstwo Norpe zdecydowało się na wykorzystanie metody ochrony antykorozyjnej Bonderite CC 40 firmy Henkel przy obróbce wstępnej metali. Proces łączy w sobie zalety nanotechnologicznej obróbki wstępnej i równoczesnego czyszczenia w jednym kroku.


  Likwidowanie licznych wad technologii procesowej oraz poprawa wydajności ekologicznej sprawiły, że oparte na nanotechnologii systemy obróbki wstępnej coraz częściej zastępują tradycyjną procedurę fosforanowania żelazowego. Obecnie także przedsiębiorstwa dysponujące małymi instalacjami do powlekania mają możliwość korzystania z zalet nowej technologii obróbki wstępnej, co widoczne jest na przykładzie fińskiego producenta urządzeń chłodniczych Norpe. Przedsiębiorstwo jest symbolem chłodnictwa wysokiej jakości, obecnego w europejskich supermarketach, na stacjach benzynowych, w kawiarniach i barach z przekąskami. Dzięki konsekwentnej polityce innowacji, firma Norpe zanotowała w ostatnich latach ponadprzeciętne wzrosty obrotów i mogła w ten sposób rozbudować swoją pozycję lidera na rynku. W równym stopniu obejmuje to również inwestowanie w zaawansowane rozwiązania z zakresu inżynierii środowiska, dzięki którym możliwe było znaczne udoskonalenie procesu produkcyjnego. W zakładzie produkcyjnym Porvoo, niedaleko Helsinek, od lata 2009 roku stosowana jest procedura nanoceramicznego nakładania powłok konwersyjnych Bonderite CC 40 firmy Henkel, umożliwiająca czyszczenie i ochronę antykorozyjną w jednym kroku. Praktyczne próby w zakładzie technicznym pokazały, że możliwe było osiągnięcie optymalizacji zarówno pod względem ekonomicznym, ekologicznym oraz w aspekcie jakościowym.


  Nowa technologia powlekania podczas testu w praktyce

  Dla Norpe powodem dokonanego przejścia z fosforanowania żelazowego na powlekanie nanoceramiczne Bonderite CC 40 była w szczególności poprawa ochrony antykorozyjnej. - Ten, kto inwestuje w produkt Norpe, oczekuje urządzenia chłodniczego o wysokiej jakości i długiej żywotności, które jeszcze po 20 latach będzie działało bez zarzutu - mówi Pekka

  Silvennoinen, odpowiedzialny w Norpe za proces lakierowania. Istotną rolę odgrywa przy tym obróbka powierzchni, gdyż późniejsze użytkowanie systemów chłodzących naraża je na zwiększone niebezpieczeństwo korozji, uwarunkowane wysoką wilgotnością powietrza, skroplinami oraz stosowaniem agresywnych środków czyszczących. W poszukiwaniu udoskonalonego procesu obróbki wstępnej, gwarantującego lepszą ochronę antykorozyjną w połączeniu z niskimi kosztami procesu, natrafiono ostatecznie na firmę Henkel. Nowa technologia powoduje wytworzenie nanoceramicznej powłoki konwersyjnej o wysokim stopniu gęstości na powierzchni, która trwale chroni przed korozją podpowierzchniową i jako przyczepny podkład poprawia właściwości nakładanej następnie powłoki lakierowej. Obecnie powłoka Bonderite CC 40 jest stosowana w firmie Norpe jako środek czyszczący i powlekający w 3-etapowym procesie, łącznie z kąpielą płuczącą i płukaniem końcowym. Procedura powlekania „wielometalowego” umożliwia powlekanie różnych elementów w tej samej instalacji; równoczesne odtłuszczanie i powlekanie powierzchni odbywa się w pierwszej komorze natryskowej instalacji obróbki wstępnej, w czasie kontaktu wynoszącym 90 sekund. Rocznie powlekanych jest w ten sposób około 250 000 m2 metalu.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...