• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(91)/2014
  Strona 1 z 6
  W poprzednim artykule o metodach przygotowywania powierzchni przed nakładaniem powłok ochronnych, renowacji i miejscowych napraw powłok ochronnych w terenie ("LP" 3(89)/2014) wspomniałem, że obok mobilnych agregatów śrutujących w terenie oraz mokrych metod piaskowania stosuje się tzw. oczyszczanie podciśnieniowe "bezpyłowe" jako metodę obróbki strumieniowo-ściernej. Jest ona najtańsza do szybkiego wdrożenia na budowach w terenie otwartym i miejskim.

  Podciśnieniowa ("bezpyłowa") obróbka strumieniowo-ścierna powierzchni na budowach  W literaturze odczuwalny jest brak publikacji na ten temat. Analizując propozycję rynku należy stwierdzić, że każdy z producentów oczyszczarek pneumatycznych oferuje jakąś oczyszczarkę "bezpyłową", lecz przeważnie są to mało wydajne urządzenia, przeznaczone do pracy w małych warsztatach mechanicznych lub do dorywczych prac naprawczych. Wydajności takich urządzeń przy zastosowaniu śrutu ostrokrawędziowego oscylują między 0,5 m2/h w oczyszczarce Educt-O-Matic* (fot. 1), a wydajnością rzędu od 3 do 6 m2/h w oczyszczarkach dla prac montażowych: Problast 60 DL(K) albo DV(K). Oczyszczarki przemysłowe ciśnieniowe, np. AB 1070, uzyskują wydajności rzędu 7-9 m2/h, czyli około 30% niższe niż przy zwykłej pneumatycznej obróbce strumieniowo-ściernej z użyciem śrutu, ale pozwalają na wielokrotne użycie śrutu.

  Oczyszczarki bezpyłowe "przemysłowe" i remontowe są urządzeniami przejezdnymi, a mniejsze "warsztatowe" przenośnymi. Wszystkie takie śrutownice posiadają mechanizmy ciągłego odzyskiwania ścierniwa, a przemysłowe dodatkowo system ciągłego odseparowywania ścierniwa od kurzu i większych zanieczyszczeń (cyklonowe i sitowe) oraz filtrację pyłów.


  1521chroniaca_001.jpg

  Fot. 1. Oczyszczarka "bezpyłowa" Educt-O-Matic z końcówkami wymiennymi.


  1521chroniaca_002.jpg

  Fot. 2, 3 i 4. Końcówki czyszczące do powierzchni obłych oraz krawędzi zewnętrznych i wnętrza kątowników.


  Opis działania

  Oczyszczarki bezpyłowe pracują z ciągłym odzyskiem śrutu. Ścierniwo uderzające w oczyszczaną powierzchnię jest natychmiast zasysane przez głowicę i kierowane do separatora. Szczelność między powierzchnią czyszczoną a głowicą zapewnia szczotka okalająca głowicę. Odzyskany śrut jest automatycznie separowany od kurzu i większych zanieczyszczeń. Pozwala to na utrzymanie stałej jakości ścierniwa, minimalizację jego zużycia i gwarantuje optymalne oczyszczanie powierzchni. Są to urządzenia przejezdne, zasilane sprężonym powietrzem, a w wersji elektrycznej pompą wytwarzającą podciśnienie ssące i sprężone powietrze do śrutowania. Zdarzają się oczyszczarki posiadające pompy powietrzne zasilane silnikiem Diesla. Obróbkę strumieniowo-ścierną oczyszczarką podciśnieniową można przeprowadzać zarówno w pomieszczeniu zamkniętym, jak i na wolnym powietrzu. Śrutowanie nie zakłóca pracy jej w otoczeniu i nie wprowadza zanieczyszczeń do środowiska pracy ani środowiska naturalnego.


  Zastosowanie

  Śrutownice podciśnieniowe znajdują zastosowanie przy oczyszczaniu różnego rodzaju powierzchni, profili oraz gotowych konstrukcji spawanych bez względu na ich rozmiary. Warunkiem zastosowania tej techniki jest zapewnienie suchej i wolnej od pozostałości olejów oraz smarów powierzchni, gdyż zatłuszczona lub zawilgocona powierzchnia powoduje zbrylenie śrutu i zakłócenia pracy urządzenia. Możliwość regulacji ciśnienia śrutowania, dozowanie ilości ścierniwa oraz dobór odpowiedniego rodzaju ścierniwa umożliwiają celowy wybór rodzaju i intensywności śrutowania (usuwanie twardych zanieczyszczeń, po delikatne polerowanie za pomocą kulek szklanych). Śrut z drutu ciętego, śrut staliwny lub elektrokorund, wyrzucane pod dużym ciśnieniem, pozwalają na usuwanie zendry, rdzy, starej farby, nagarów, pozostawiając idealnie czystą, metaliczną powierzchnię. Zastosowanie zaś szklanych kulek pod małym ciśnieniem pozwala polerować powierzchnię np. stali nierdzewnej. Podstawowe zastosowania to oczyszczanie form, przygotowanie powierzchni przed spawaniem lub pokrywaniem dowolnymi powłokami, oczyszczanie spawów, rozwijanie powierzchni, obróbka walców i zbiorników, a zwłaszcza bezpieczne usuwanie starych powłok zawierających pigmenty miniowe, chromianowe itp.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...