• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Galwanotechnika

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Istotnym kryterium jest obciążenie przez zastosowany prąd oraz prąd doprowadzony do elektrody. Zbyt wysoka gęstość prądu anodowego obniża żywotność elektrod. Ponadto, doprowadzony prąd musi być wystarczający, aby potrzebny spadek napięcia nie był zbyt duży, ponieważ przewodnictwo elektrolitów chromu(III) zawierających siarczany jest znacznie mniejsze niż w przypadku elektrolitów chromu(VI).

    1656chrom_001.jpg

    Rys. 1. Grubość powłoki w zależności od składników organicznych.


    1656chrom_002.jpg

    Rys. 2. Grubość powłoki w zależności od gęstości prądu.


    Brak problemów z oczyszczaniem ścieków chromowych

    Zawartość chromu(III) może ulegać zmianie między procesami. Zbyt wysoka zawartość chromu(III) prowadzi do wyraźnego pogorszenia się osadzania. Technologia Saphir-2000 wykorzystuje relatywnie małą ilość chromu oraz nie zawiera kompleksantów, co skutkuje brakiem problemów związanych z obróbką ścieków.

    Gęstość prądu katodowego procesu wynosi około 5 A/dm2 i jest idealna dla tego elektrolitu. Po pierwsze, ta relatywnie mała gęstość prądu gwarantuje całkowite i równomierne pokrycie elementów strukturalnie zaawansowanych, a po drugie, przy wartości 5 A/dm2 elektrolit wykazuje maksymalny przyrost powłoki (rysunek nr 2).

    Zabrudzenie elektrolitu chromu(III) przez metale obce może zakłócić proces osadzania. Dlatego do eliminacji tych metali stosuje się żywice jonowymienne. Chodzi tutaj o lekko kwasowe makroporowate wymieniacze kationowe. Występują one pod postacią sodu i muszą być przekształcone w kation H+ pod wpływem działania rozcieńczonego kwasu siarkowego. Działanie żywic jest zależne od wartości pH i absorpcja kationów dwuwartościowych przy zbyt niskim odczynie pH ulega znacznemu zmniejszeniu. Należy na to zwrócić uwagę podczas stosowania elektrolitów chromu(III). Absorpcja metali przez żywice podlega określonym regułom, przy czym powinowactwo dla absorpcji miedzi(II)>ołowiu(II)>niklu>cynku>żelaza zmniejsza się.


    Obróbka w dodatkowej kąpieli zwiększa ochronę przed korozją

    Osadzoną warstwę chromu można jeszcze poddać obróbce w kąpieli zawierającej sole chromu(III), która w znacznym stopniu redukuje międzykrystaliczną korozję osadzonego chromu trójwartościowego. W tym celu stosuje się dodatkową kąpiel chemiczną na bazie chromu(III). Dzięki temu tworzy się ochrona antykorozyjna o wartości ponad 480h NSS bez korozji chromu. Obróbka w dodatkowym elektrolicie, zaraz po dodatkowej kąpieli chemicznej, znajduje się obecnie na etapie testów.


    1656chrom_003.jpg

    Elektrolit chromu(III) zawierający siarczany sprawdził się w praktyce w odniesieniu do wytrzymałości na korozję oraz koloru.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(97)/2015

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne