• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Firma ATOTECH opracowała bezfosforanowe technologie przygotowania powierzchni przed nakładaniem powłok malarskich, które optymalizują koszty produkcji, a przy tym pomagają użytkownikom ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko bez obniżenia wydajności i jakości produkcji.


    1246fosfor_001.jpg

    Rys. 1. Od lewej: wprowadzenie do środowiska fosforu i jego związków; fosfor wspomaga wzrost glonów, zmniejszając ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie; zmniejszenie stężenia tlenu prowadzi do śnięcia ryb; zmniejszenie populacji ryb - mniej pożywienia dla ludzi, ptaków i innych organizmów wodnych. Negatywny wpływ na rozmnażanie się ryb.


    Wpływ fosforu na środowisko

    Fosfor jest pierwiastkiem występującym naturalnie w przyrodzie w stosunkowo niewielkich ilościach. Jest również składnikiem pokarmowym, powodującym wzrost organizmów żywych, zarówno lądowych, jak i wodnych. Jeśli fosfor jest wprowadzany z zewnątrz do środowiska, na przykład wraz z nawozami sztucznymi, detergentami, czy innymi chemikaliami przemysłowymi, jego nadmiar powoduje zjawisko eutrofizacji. Eutrofizacja to "odpowiedź" ekosystemu na podwyższony poziom substancji pokarmowych. Pierwszym skutkiem wprowadzania do środowiska wodnego nadmiaru fosforu jest szybki wzrost ("zakwity") glonów. To zjawisko, wraz z postępującym równolegle rozkładem glonów, powoduje zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie, jak również pojawienie się toksyn. Toksyny mogą powodować uczulenia skóry oraz problemy z oddychaniem u ludzi, jak również konieczność kosztownego uzdatniania wody. Brak tlenu powoduje masowe śnięcie ryb i zagładę innych organizmów żyjących w wodzie (rys. 1).

    1246fosfor_002.jpg


    Firma ATOTECH

    ATOTECH jest globalną firmą dostarczającą chemikalia i rozwiązania dla szeroko pojętej dziedziny obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych (GMF, PCB, ZF). Oferuje także wysokiej jakości technologie przygotowania powierzchni pod powłoki galwaniczne i malarskie. Mając stały kontakt z wieloma użytkownikami na całym świecie, ATOTECH opracował i wprowadza na rynek nowoczesne i niezawodne procesy bezfosforowego przygotowania powierzchni pod powłoki malarskie. Przez eliminację fosforu i jego związków z kąpieli odtłuszczających i powłok konwersyjnych umożliwia użytkownikom spełnienie najostrzejszych wymagań dotyczących ochrony środowiska naturalnego, przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych nakładanych powłok i znacznie obniżonych kosztach procesu.


    Proces konwencjonalny

    Tradycyjny proces przygotowania powierzchni metalu przed nakładaniem powłoki malarskiej polega na odtłuszczeniu detalu i nałożeniu powłoki konwersyjnej, typowo jest to fosforanowanie żelazowe lub cynkowe. Odtłuszczanie usuwa z powierzchni detalu zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Fosforany, ze względu na swoje właściwości, są często składnikami kąpieli do odtłuszczania. Fosforanowanie ma za zadanie zapewnić odpowiednią przyczepność powłoki malarskiej i wymaganą odporność korozyjną. Fosfor może być wprowadzany do środowiska przez zrzuty ścieków z tych procesów, niedostatki obróbki ścieków itp. W celu zmniejszenia negatywnego wpływu wprowadzania związków fosforu do środowiska naturalnego regulujące to przepisy stają się stopniowo coraz ostrzejsze. W 1991 roku Unia Europejska wprowadziła specjalne zarządzenie (Urban Waste Water Treatment Directive), pomagające w tworzeniu przepisów ograniczających ilość fosforu w ściekach w całej Europie. Spowodowało to obniżenie tych limitów, dla wielu krajów europejskich do 1-2 ppm fosforu. Irlandia poszła jeszcze dalej, wprowadzając najostrzejsze limity w Europie: 15-70 ppb. Ostatnio najszybciej zmieniają się przepisy na Dalekim Wschodzie, szczególnie w Chinach. Poprzez wprowadzenie przez państwo chińskie odpowiedniej ustawy zaczęto stosować przepisy mające na celu przeciwdziałanie eutrofizacji środowiska i zaczęto monitorować ich przestrzeganie. W specjalnych obszarach chronionych na terenie Chin limit fosforu w ściekach został obniżony aż do 0,5 ppm.

    Tagi: Atotech,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...