• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 5(79)/2012

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  Ekologia i Ochrona Zdrowia

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 2 z 2

  1216bezpieczne_003.jpg

  Fot. 3. Wielu malarzy nie używa masek i okularów ochronnych.


  Ochrona dróg oddechowych i wzroku

  Farby to chemia, ksylen, toluen, ketony, alkohole i wiele innych groźnych dla zdrowia związków, nawet farby wodorozcieńczalne nie są wolne od szkodliwych substancji, dlatego tak ważna jest ochrona wzroku i dróg oddechowych. Wielu malarzy nie bardzo się tym przejmuje (fot. 3).

  1216bezpieczne_004.jpg

  Fot. 4. Wysokość mu nie straszna.

  1216bezpieczne_007.jpg

  Fot. 5. Niebezpieczne rusztowanie.

  1216bezpieczne_010.jpg

  Fot. 6. Malarz-alpinista.

  1216bezpieczne_005.jpg

  Fot. 7. Malarz przytrzymujący się jedynie liny.

  1216bezpieczne_008.jpg

  Fot. 8. Malowanie pod zawieszonym na suwnicy ciężarem jest dość powszechne.

  1216bezpieczne_011.jpg

  Fot. 9. Operowanie takim odlewem też może być niebezpieczne.


  Praca na wysokości

  Praca na wysokości wiąże się zawsze z podwyższonym ryzykiem. Przy pracach malarskich to ryzyko znacznie wzrasta, bo malarz skupia się głównie na procesie malowania zapominając czasem o tym, gdzie się znajduje. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie przed upadkiem. Sprzęt zabezpieczający jest oczywiście powszechnie dostępny, ale nie wszyscy z niego korzystają. Na fotografii nr 4 malarz pracujący na wysokości ok. 30 m nad ziemią na półce szerokości niecałego metra i posuwający się do tyłu! Praca na wysokości to często praca na rusztowaniach. Powinny być one bezpieczne, ale nie zawsze tak jest. Na zdjęciu nr 5 rusztowanie zbudowane wewnątrz zbiornika o wysokości 12 metrów, którego podesty stanowią luźno położone deski. Bywa, że wysokie trudno dostępne obiekty malują alpiniści wyposażeni w odpowiedni sprzęt (fot. 6), zdarzają się też "alpiniści amatorzy" jedynie przytrzymujący się lin (fot. 7). Trzeba też pamiętać, że nie każdy człowiek może pracować na wysokości, według obecnie obowiązujących przepisów każdy pracujący na wysokości powyżej 3 m powinien mieć odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

  1216bezpieczne_006.jpg

  Fot. 10. Malowanie w takich warunkach to ogromne zagrożenie pożarem lub wybuchem.

  1216bezpieczne_009.jpg

  Fot. 11. Ta malarnia powstała niedawno, ale zainstalowanie w niej palników gazowych było poważnym błędem.


  Malowanie pod zawieszonymi ciężarami

  Pomalowanie dużego obiektu, np. fragmentu kratownicy mostowej, wymaga uciążliwego jej obracania suwnicami, łatwiej jest pomalować od spodu wiszący element (fot. 8). Niestety, pasy i łańcuchy, na których wiesza się wielotonowe konstrukcje, w wielu zakładach są w stanie budzącym grozę. Manewrowanie nawet kilkusetkilogramowymi ciężarami zawsze połączone jest ze sporym ryzykiem, szczególnie jeśli brak odpowiedniego sprzętu (fot. 9).


  Zagrożenie pożarem i wybuchem

  Malowanie farbami rozcieńczalnikowymi związane jest z zagrożeniem wybuchem i pożarem. Profesjonalne malarnie i kabiny lakiernicze mają instalacje elektryczne, w tym oświetlenie, w wykonaniu przeciwwybuchowym. W obrębie malarni i w ich pobliżu powinien być zakaz używania narzędzi iskrzących, używania otwartego ognia i palenia tytoniu. Nie zawsze tak jest, spotykałem malarzy pracujących z palącym się papierosem w ustach, a malarnie ogrzewane były tzw. trociniakami (fot. 10). Również ogrzewanie malarni palnikami gazowymi jest niedopuszczalne (fot. 11).

  Wiem, że skoro w drugiej dekadzie XXI wieku zdarzają się opisane przeze mnie przypadki, to pewnie z taką bezmyślnością, czy wręcz głupotą będziemy się jeszcze długo spotykać, ale mam nadzieję, że chociaż część czytelników tego artykułu zwróci większą uwagę na zagrożenia dla życia i zdrowia przy pracach malarskich.


  Michał Jaczewski

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...