• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    1216bezpieczne_003.jpg

    Fot. 3. Wielu malarzy nie używa masek i okularów ochronnych.


    Ochrona dróg oddechowych i wzroku

    Farby to chemia, ksylen, toluen, ketony, alkohole i wiele innych groźnych dla zdrowia związków, nawet farby wodorozcieńczalne nie są wolne od szkodliwych substancji, dlatego tak ważna jest ochrona wzroku i dróg oddechowych. Wielu malarzy nie bardzo się tym przejmuje (fot. 3).

    1216bezpieczne_004.jpg

    Fot. 4. Wysokość mu nie straszna.

    1216bezpieczne_007.jpg

    Fot. 5. Niebezpieczne rusztowanie.

    1216bezpieczne_010.jpg

    Fot. 6. Malarz-alpinista.

    1216bezpieczne_005.jpg

    Fot. 7. Malarz przytrzymujący się jedynie liny.

    1216bezpieczne_008.jpg

    Fot. 8. Malowanie pod zawieszonym na suwnicy ciężarem jest dość powszechne.

    1216bezpieczne_011.jpg

    Fot. 9. Operowanie takim odlewem też może być niebezpieczne.


    Praca na wysokości

    Praca na wysokości wiąże się zawsze z podwyższonym ryzykiem. Przy pracach malarskich to ryzyko znacznie wzrasta, bo malarz skupia się głównie na procesie malowania zapominając czasem o tym, gdzie się znajduje. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie przed upadkiem. Sprzęt zabezpieczający jest oczywiście powszechnie dostępny, ale nie wszyscy z niego korzystają. Na fotografii nr 4 malarz pracujący na wysokości ok. 30 m nad ziemią na półce szerokości niecałego metra i posuwający się do tyłu! Praca na wysokości to często praca na rusztowaniach. Powinny być one bezpieczne, ale nie zawsze tak jest. Na zdjęciu nr 5 rusztowanie zbudowane wewnątrz zbiornika o wysokości 12 metrów, którego podesty stanowią luźno położone deski. Bywa, że wysokie trudno dostępne obiekty malują alpiniści wyposażeni w odpowiedni sprzęt (fot. 6), zdarzają się też "alpiniści amatorzy" jedynie przytrzymujący się lin (fot. 7). Trzeba też pamiętać, że nie każdy człowiek może pracować na wysokości, według obecnie obowiązujących przepisów każdy pracujący na wysokości powyżej 3 m powinien mieć odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

    1216bezpieczne_006.jpg

    Fot. 10. Malowanie w takich warunkach to ogromne zagrożenie pożarem lub wybuchem.

    1216bezpieczne_009.jpg

    Fot. 11. Ta malarnia powstała niedawno, ale zainstalowanie w niej palników gazowych było poważnym błędem.


    Malowanie pod zawieszonymi ciężarami

    Pomalowanie dużego obiektu, np. fragmentu kratownicy mostowej, wymaga uciążliwego jej obracania suwnicami, łatwiej jest pomalować od spodu wiszący element (fot. 8). Niestety, pasy i łańcuchy, na których wiesza się wielotonowe konstrukcje, w wielu zakładach są w stanie budzącym grozę. Manewrowanie nawet kilkusetkilogramowymi ciężarami zawsze połączone jest ze sporym ryzykiem, szczególnie jeśli brak odpowiedniego sprzętu (fot. 9).


    Zagrożenie pożarem i wybuchem

    Malowanie farbami rozcieńczalnikowymi związane jest z zagrożeniem wybuchem i pożarem. Profesjonalne malarnie i kabiny lakiernicze mają instalacje elektryczne, w tym oświetlenie, w wykonaniu przeciwwybuchowym. W obrębie malarni i w ich pobliżu powinien być zakaz używania narzędzi iskrzących, używania otwartego ognia i palenia tytoniu. Nie zawsze tak jest, spotykałem malarzy pracujących z palącym się papierosem w ustach, a malarnie ogrzewane były tzw. trociniakami (fot. 10). Również ogrzewanie malarni palnikami gazowymi jest niedopuszczalne (fot. 11).

    Wiem, że skoro w drugiej dekadzie XXI wieku zdarzają się opisane przeze mnie przypadki, to pewnie z taką bezmyślnością, czy wręcz głupotą będziemy się jeszcze długo spotykać, ale mam nadzieję, że chociaż część czytelników tego artykułu zwróci większą uwagę na zagrożenia dla życia i zdrowia przy pracach malarskich.


    Michał Jaczewski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(79)/2012

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne